1.Przedstaw rolę Wisły w rozwoju handlu dalekosiężnego
2.Jaką rolę w życiu narodu pełniły satyry i bajki
3.Bajki Jgnacego Krasickiego to utwory ponadczasowe , aktualne do dziś. W oparciu o tematykę poznanych utworów uzasadnij tę tezę.

Proszę zrobić to jak najszybciej bo na jutro to mam

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T18:13:34+01:00
1) Odbywał się handel rzeczny na Wiśle.
Wisłą służyła też jako dobra trasa by dostać się do Bałtyku, poprzez swoje szerokie korytu i przez to, że biegnie przez całą Polskę.
2) W tych utworach w krótki i żartobliwy sposób pokazywano negatywne cechy ludzi, na przykład: zbytnią pewność siebie, fałszywą przyjaźń, komercję, pijaństwo. Satyry i bajki było dla narodu bardzo potrzebne, pobudzały naród i Polaków, a także wytykały im wady w żartobliwy nieraz sposób.
3)Ta teza jest jak najbardziej prawdziwa, ponieważ jego utwory są trafne do opisania sytuacji wtedy i dziś.Mają Wartość ponadczasową, gdyż przedstawiają takie cechy ludzkie, których chyba nie będziemy w stanie pozbyć się nigdy.
Krasicki w swoich utworach opisywał sytuację polityczno – społeczną w XVIII wieku. Jednak w większości jego dzieła są aktualne do dziś.
2 5 2
  • Użytkownik Zadane
2010-01-26T18:32:46+01:00
1. Wisła jako droga handlowa odgrywała ważną rolę. Korzystanie jednak z tej drogi było utrudnione. Dobra spławność Wisły oraz niektórych jej dopływów a zwłaszcza Sanu i Narwi z Bugiem czyniły z niej prawie na całej długości uczęszczaną arterię żeglugową. Rzeka żywiła ludzi i dawała im zatrudnienie.

2. W przeszłości poezja była bardzo waznym aspektem życia narodu a szczególnie Polaków. I. Krasicki był autorem licznych satyr i bajek.Dużą rolę w twórczości surrealistów pełniły elementy czystego przypadku, absurdalnego żartu, parodii i groteski.

3.Utwory Krasickiego mają charakter dydaktyczny (pouczający).
W satyrze pt.''Pijaństwo'' Krasicki wysmiewa największą wadę narodową -pijaństwo. Pisze że człowiek pijący staje sie podobny do zwierzęcia, ma kłopoty rodzinne finansowe i zdrowotne.
Utwór pt.''Żona modna''- opisuje Piotra który chciał miec żone. Była z miasta, dobrze wychowana, kulturalna ale miała wadę.Chciała miec rzeczy niepotrzebne,zbędne. Takie zycie prowadzi do ruiny majątkowej i upadku klasy szlacheckiej.
Krasicki w swych utworach porusza problemy ponadczasowe. Przedstawia je w zabawny i moralny sposób.