Hej!Potrzebuję na jutro referat na technikę na temat NAJWIĘKSZE WESOŁE MIASTECZKO!! szukalam na necie ale nie moge znaleźć to jest na 3 strony A4!!! POszukajcie może na necie albo coś i wklejcie mi coś dobrego! nie ma jakiegoś durnego! tylko ma być dobre!!!! błagam pomocy!!!!!!!!!!!

1

Odpowiedzi

2010-01-27T10:36:28+01:00
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie im. Gen. Jerzego Ziętka SA to jedyny w swoim rodzaju obiekt przyrodniczo - rekreacyjny. Park położony jest w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do dziś WPKiW to zielone płuca Górnego Śląska i największy park miejski w Europie. Park jest ulubionym miejscem spotkań Ślązaków (i nie tylko) i wspaniałym miejscem dla spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy. Cykliści znajdą w Parku ciekawe trasy o różnym stopniu trudności. Kto zmęczy się chodzeniem - może wynająć bryczkę i pocwałować konno. Kto woli zacisze eleganckich lokali, także znajdzie w Parku wiele atrakcji. W parku znajdują się liczne puby, restauracje, knajpki.
Obecnie Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku to teren o powierzchni 620 hektarów z wkomponowanymi weń 80 kilometrami alejek spacerowych, prowadzących pomiędzy usytuowanymi w Parku obiektami turystycznymi i rekreacyjnymi, pomiędzy ogrodami założonymi na wzór angielski z nieodłącznymi w nich romantycznymi rotundami. Park to także swoista enklawa krajobrazowa i przyrodnicza, zaskakująca wielością gatunków fauny i flory.

W parku znajdują sie liczne atrakcje:
- Śląski Ogród Zoologiczny (ZOO)
- Śląskie Wesołe Miasteczko (największe wesołe miasteczko w Polsce)
- Stadion Śląski (Stadion Narodowy)
- Planetarium Śląskie (największe i najstarsze planetarium w Polsce)
- Górnośląski Park Etnograficzny (Skansen)
- Kolejka wąskotorowa WPKiW
- Kolejka linowa Elka
- Rosarium w WPKiW (największy różany ogród w Polsce)
- Hala wystawowa Kapelusz a w nim Rolkowisko
- Przystań (ośrodek wodno-rekreacyjny, pow. stawu: 7 ha, kanał: 550 m)
- Kąpielisko "FALA" (powierzchnia 13 ha, 8 basenów, 4000 m² lustra wody)
- Międzynarodowe Targi Katowickie
- Skate Park
- Korty tenisowe
- Sankodrom & EuroBungy
- Ośrodek harcerski (powierzchnia 12 ha)
- Galeria rzeźby śląskiej
- Park linowy
- Sztuczna plaża

Oficjalna strona parku: http://www.wpkiw.com.pl

Od 1-go czerwca do 31 sierpnia Tyskie znów funduje nam bezpłatną wypozyczalnię sprzętu sportowego! Codziennie w godzinach 10.00-20.00 można wypozyczyć: rowery, rowery-tandemy, hulajnogi "trikke", szachy, zestawy do gry w badmintona i w boule oraz zośki.


Plan parku:
No to lecimy z pierwszymi fotami Najpierw fotki ze strony galeria.chorzow.slask.pl

Znajdujemy się w Rosarium (H). Rosarium WPKiW w Chorzowie jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zostało umieszczone w wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż, wśród 35 pięciu najpiękniejszych ogrodów różanych świata. Ogółem posadzonych jest około 30.000 tysięcy róż. Obok na tle trawników umieszczono duże kwietniki w kształcie soczewek. Każdy mieści 1000 - 2000 krzewów róż tej samej odmiany.

Największy Park W Europie....:)