Napisz wypracowanie na swój temat po angielsku.
Oto co chciałabym żeby w nim było:

Mam na imię Daria i mam trzynaście lat. Mieszkam w Polsce, a dokładniej w Toruniu. Chodzę do pierwszej klasy gimnazjum imienia Adama Mickiewicza. Moja mama ma na imię Agnieszka, a tata Andrzej. Jestem też szczęśliwą posiadaczką żółwia wodnego o imieniu Mijek. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi. W lato jeździmy na deskorolce, a w zimę udajemy, że potrafimy jeździć na łyżwach. Lubię słuchać muzyki ( głównie Hip Hopu, R&B, Pop), a szczególnie cenię sobie muzykę Elda. Uwielbiam robić zdjęcia.Moimi ulubionymi przedmiotami szkolnymi są język polski, historia oraz geografia
. Za to nie przepadam za matematyką. Chciałabym nauczyć się grać na gitarze i w przyszłości uczyć się języka francuskiego( lecz najpierw wypadałoby nauczyć się angielskiego). Moim największym marzeniem jest wyjazd do Paryża. W przyszłości chciałabym być psychologiem. I to chyba byłoby na tyle.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T18:57:29+01:00
My name is Daria and I am thirteen years old. I live in Poland and, more specifically in Torun. I go to first grade school named Adam Mickiewicz. My mom's name is Agnes, and dad Andrew. I am also happy holds water turtle named Mijek. In my free time I meet my friends. In the summer we go to skateboarding, and in winter we pretend that we can skate. I like listening to music (mainly Hip Hop, R & B, pop), and especially appreciate the music Elda. I love to do zdjęcia.Moimi favorite school subjects are in the Polish language, history and geography
. But I do not like mathematics. I would like to learn how to play the guitar and in the future to learn the French language (but first fitting to learn English). My biggest dream is to go to Paris. In the future I would like to be a psychologist. And it probably would be enough.
2010-01-26T18:57:52+01:00
My name is Daria. I'm 13 year old. I live in Poland and, more specifically in Toruń. I go to first grade school named Adam Mickiewicz. My mom's neme is Agnieszka and dad Andrzej. I am also happy holds water turtle name Mijek. In my free time I meet my friends. In the summer we go to skateboarding, and in winter we pretend thet we can skate. I like listening to music (mainly Hip Hop. R&B, pop), and especially appreciate the music Elda. I love to do photos. My favourite school subjects are in the Polish language, history and geography. But, I don't like mathematics. I would like to learn how to play the guitar and in the future to learn the French language (but first fitting to learn English). My biggest dream is to go to Paris. In the future I would like to be a psychologist.

Mam nadzieję że jest dobrze ;d
2010-01-26T19:08:54+01:00
My name is Daria and I'm 13-years-old. I live in Poland, preciously in Toruń. I attend the first class gymnasium named Adam Mickiewicz. My mother is Agnieszka and my father is Andrzej. I'm also a happy owner of water turtle named Mijek. In my spare time I meet my friends. In summer we ride a skateboard, in winter we pretend that we can skate. I like listening to music (esspecially Hip-Hop, R&B, Pop) but I really appreciate Eld's music. I love taking photos. My favourite subjests are Polish, History and Geography. I don't like Maths. I would like to learn to play the guitar and learn French in the future( but it make sense to learn english first). My biggest dream is a trip to Paris. In the future I would like to be a psychologist.
1 5 1