Mikołaj Rej "Nieszczęsny to jest, który w marnym próżnowaniu czas swój traci"

ZAD.1 W powyższym fragmencie Rej prezentuje dwa typy ludzi, którzy zasługują na miano nieszczęsnych. Czym się oni charakteryzują i dlaczego tak ich określa ?
ZAD.2 Co odróżnia owych nieszczęsnych od godnego naśladowania człowieka poczciwego? Odwołaj się w swojej wypowiedzi do obu fragmentów ("Nieszczęsny to jest, który w marnym próżnowaniu czas swój traci" i "Gospodarstwo")
ZAD 3. Wyjaśnij znaczenie porównania człowieka próżnującego do pomnika.
ZAD. 4 Dlaczego zachowanie drugiego z opisanych nieszczęsnych jest grzeszne i budzi gniew Boga?
ZAD. 5 Wyjaśnij znaczenie wyrażenia : czasby mu przed Mojżesza.
ZAD. 6 Czy, zdaniem Reja, warto jest zabiegać o godności i zaszczyty doczesne? Swoją wypowiedź uzasadnij i zilustruj cytatami z tekstu.
ZAD. 7 Wyjaśnij zastosowaną przez Reja metaforę : zima starości. Następnie zastanów się i powiedz, jakim porom roku i dlaczego można przyporządkować pozostałe okresy ludzkiego życia.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T19:20:02+01:00
1. Rejowi chodzi o ludzi leniwych i ludzi którzy traca czas na glupoty nie zajmujac sie rzeczami ktorymi zajac sie powinni. Okresla ich z powodu ich prozniactwa.
2. W dziele pt. "Czlowiek poczciwy" zauwazamy motym czlowieka pracowitego, ktory calym rokiem zbiera plony swojej pracy. jest zadowolony i optymistycznie nastawiony do zycia i przyrody.
3. Czlowiek proznujacy to taki ktory nie robi nic uzytecznego i efektywnego. Tak samo jak stojacy pomnik.
4. -------------------- (nie widze fragmentu)-------------------
5.
6. (brak tekstu)
7. Zima starosci - Rejowi chodzi o to ze w zime ludzie odpoczywaja, sa mniej ruchliwi i nie wykonuja tylu prac co w innych porach roku. Zima nie jest tak wesola jak inne pory roku. Starsi ludzie w w ostatnich okresach satarosci swoje zycie spedzaja bardzo monotonnie, czesto siedzac przy kominku.
6 3 6