Ja jeszcze raz zadaje to samo pytanie ale oczekuje dokładniejszej odpwiedzi gdyz babka która mnie uczy fizy jest ogromnie wymagająca;/

Częcto w mowie potocznej używamy sformułowań: "ołów jest cięższy od aluminim" lub "benzyna jest lżejsza od wody:. Uzasadnij, dlaczego na lekcjach fizyki taka wypowiedź nie może być uznana za poprawną.

PS: Te "ołow i benzyna" to tylko przykłady i nie odnościa się do nich w swoich wypowiedziach zostały napisne w tym zadaniu zeby uczen miał jakies wyobrazenie o co chodzi. Więc czytając to rozumcie to bardziej ogólnie nie bierzcie za bardzo pod uwagę takich drobnych szczegółów jak ten"ołow czy benzyna"

Proszę o pomoc w ym zadaniu :-)

2

Odpowiedzi

2009-10-03T22:21:51+02:00


Masa od ciężaru różni się tym że, np jak na ziemi trzymasz w ręce 60kg np dajmy tego ołowiu (czyli można powiedzieć że jest to dość ciężkie), to jak na księżycu trzymasz ten sam kawałek ołowiu to waży on jakieś 10kg (czyli już nie można powiedzieć że jest to ciężkie). A masa tego kawałka ołowiu się nie zmieni, ponieważ na mase nie wpływa siła grawitacji.

A więc dla nauczyciela od fizyki oreślenie że "ołów jest cięższy od aluminim" jest błędne ponieważ to masa ołowiu jest większa od masy aluminium.


(może troche dziwnie to wytłumaczyłem, ale tak to wygląda... )
2009-10-03T22:32:24+02:00
Dodam jeszcze, że siła ciężkości na Ziemi wynosi:

Fc = mg = 60kg * 10N/kg = 600N

tak więc ciężar zależy od masy, która zawsze jest stała, niezależnie od g.

a z benzyną to możesz powiedzieć że masa benzyny jest mniejsza, albo gęstość albo objętość. różne są określenia, ale ciężar jest błędnym :)