Odpowiedzi

2010-01-26T19:24:53+01:00
Ptaki są wykorzystywane przez człowieka na wiele innych sposobów. Niektóre z nich są wręcz nieprawdopodobne. Przykładem może być nieduża sówka- pójdźka. Gdy znajdzie się gdzieś na otwartej przestrzeni w biały dzień, momentalnie zlatują się wokół niej małe ptaszki i krzyczą zdenerwowane. Jak wykorzystał to człowiek? W krajach śródziemnomorskich i w Afryce Północnej sadza się oswojoną pójdźkę na zewnątrz a dookoła rozstawia się słupki posmarowane lepem. Rozwścieczone widokiem sówki ptaki siadają na nich, by dać upust złości, przylepiają się i wkrótce po tym są „w drodze na talerz”.
Prócz tych wszystkich wymienionych przykładów ptaki pełnią od dawna rolę, która ma dla nas znaczenie czysto emocjonalne, krzepiącą naszą kulturę- ludzie od dawna pisali piękne wiersze, książki i pieśni opiewające niesamowite piękno ptaków, ich wspaniały śpiew i tak upragnioną przez człowieka zdolność lotu, będącego symbolem wolności.
To z pewnością nie wszystkie role jakie pełnią ptaki w naturze i w naszym życiu- ogromna różnorodność tych zwierząt powoduje, że nie sposób zliczyć wszystkich. Jedno jest jednak pewne: gdyby nie ptaki, świat z pewnością nie byłby taki sam. Nie chodzi tu tylko o to, że patrząc przez okno nie zobaczymy szybujących w powietrzu gołębi- ptaki są niezbędne, by utrzymać równowagę w naturze i ich brak pociągnął by za sobą o wiele rozleglejsze skutki.
326 1 326
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T19:31:36+01:00
Pozytywne znaczenie ptaków dla człowieka:
-dostarczają mięsa, jaj i piór(np. ptaki łowne:bażanty, przepiórki, kuropatwy i ptaki udomowione:kury, kaczki, gęsi, indyki)
-są hodowane ze względu na atrakcyjny wygląd lub piękny śpiew(np. pawie, papugi, kanarki)
-są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami upraw rolnych, sadów, lasów(np.sikory, pliszki, dzięcioły)
-dostarczają guana-nawozu wykorzystywanego w rolnictwie, bogatego w związki azotu, potasu i fosforu(np.kormorany)
Negatywne znaczenie ptaków dla człowieka:
-powodują szkody gospodarcze, zjadając ziarno zbóż na polach uprawnych(np.wróble), uszkadzając owoce w sadach(np.szpaki), atakując ptactwo domowe(np.jastrzębie)
-mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka robaki pasożytnicze i drobnoustroje chorobotwórcze
84 4 84
2010-01-26T19:39:22+01:00
-mogą podziwiać różne gatunki
- można się o nich uczyć
-Niektórzy wykorzystują pióra
-inni pewnie jajka, które wysiadują
64 2 64