Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-26T19:58:34+01:00
Fundusze regionalne są w przeważającej mierze zarezerwowane dla regionów, w których poziom PKB nie przekracza 75 proc. unijnej średniej, i są przeznaczane na rozwój infrastruktury oraz potencjału gospodarczego i ludzkiego. Do otrzymania tego rodzaju środków kwalifikuje się 17 z 27 krajów UE. Wszystkie państwa członkowskie UE mogą się jednak ubiegać o fundusze na badania naukowe i innowacje, zrównoważony rozwój oraz szkolenie zawodowe w regionach mniej rozwiniętych. Niewielka część środków przeznaczana jest na projekty współpracy transgranicznej i międzyregionalnej.
Zwiększanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia
Polityka rozwoju regionalnego ma uzupełniać tzw. strategię lizbońską UE na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia poprzez:
- zwiększanie atrakcyjności państw i regionów dla inwestorów dzięki poprawie dostępu, ulepszeniu jakości usług i ochronie potencjału ekologicznego,
- wspieranie innowacji, przedsiębiorczości i gospodarki opartej na wiedzy dzięki rozwojowi technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
- tworzenie większej ilości i lepszych jakościowo miejsc pracy poprzez zachęcanie do podejmowania pracy, rozwijanie zdolności adaptacyjnych pracowników oraz zwiększanie inwestycji w kapitał ludzki.
mysle ze chociaz troche pomoglam