Odpowiedzi

2010-01-26T20:19:25+01:00
1. Mit o Demeter i Korze . Jest to mit o porach roku
2.Mit o Achillesie. Jest to mit o Achillesie ,którego słabym punktem była pięta
3.Mit o Syzyfie. Jest to mit o Syzyfie ,który zdradzał sekrety bogów dla ludzi. Bogowie sie zezłościli i wysłali Syzyfa ,aby na sa szczyt przyturlał kamień. Kamień ciągle się staczał. Stąd powstało powiedzenie : ,, Syzyfowe prace"
4.Mit o początku świata. Chyba nie muszę pisać o czym jest ,bo się domyślasz ;)
5.Mit o Prometeuszu. Mit o tym jak powstali pierwsi ludzie
2010-01-26T20:22:04+01:00
Http://www.ebuda.pl/_MITY_RZYMSKIE_streszczenia

Wejdż na tę stronkę i ściągnij na kompa ja za to dostała 6:))
2010-01-26T20:23:27+01:00
1. Porwanie Sabinek

Kiedy Romulus stworzył gaj asylum, i ogłosił że ktokolwiek do niego wejdzie, choćby popełnił największą zbrodnie, będzie czuł się bezpieczny i zostanie obywatelem miasta. Zewsząd zaczęli przybywać złoczyńcy, łotry i złodzieje. Za ich pomocą Romulus obwarował miasto.

Nagle wszyscy zauważyli, ze w tym pięknym państwie brak jest kobiet. Romulus więc wybrał co przystojniejszych mężczyzn ubrał się w strojne szaty i wyprawił się do okolicznych plemion. Ale nikt nie chciał ich przyjąć, wszędzie zamykano przed nimi bramy.

Romulus postanowił poczekać aż inne plemiona zapomną o pochodzeniu jego kompanów. I tak po kilku latach rozesłał zaproszenia na wielka ucztę połączoną z polowaniami i festynami. Zewsząd przybyli mężczyźni i kobiety. Niczego nie brakowało a wino lało się strumieniami. Nagle Romulus dał znak i każdy z jego ludzi porwał tę kobietę , przy której stał.

Poszkodowani mężowie, ojcowie i bracia zebrali się razem i ruszyli zbrojnie na Rzym. Prym wiedli Sabinowie, którzy najwięcej ucierpieli, ponieważ Rzymianie porwali najwięcej Sabinek. Na czele wojsk stał Tytus Tacjusz. Kiedy jego wojska były już na przedmieściach kobiety, które zdążyły już przywiązać się do rabusiów, rzuciły się pomiędzy walczące szeregi. Płaczem i prośbami namówiły ojców, mężów i barci do rozejmu. Od tamtej pory Sabinowie i Rzymianie złączyli się w jedno państwo. Romulus władał zgodnie z Titusem Tatiusem.

2.Ubóstwienie Romulusa i Hersylii

Pewnego razu Romulus, już bardzo stary, odbywał przegląd wojska. Zerwała się burza i gęsta mgła zakryła przed ludem miejsce w którym król siedział. Kiedy zaś chmury się rozwiały zobaczono że tron jest pusty. Nie wiedziano co o tym sądzić, dopiero nazajutrz sprawa znalazła rozwiązanie. Jeden z senatorów, Prokulus Juliusz opowiedział ze przywidział mu się Romulus przemianowany na boga. Opowiedział mu także że to bogowie zabrali go do nieba. Odtąd czczono go pod imieniem Kwirinus.

Hersylia, żona Romulusa, bardzo płakała po starcie męża. Junona wysłała do niej Irydę. Ta poprosiła żeby Hersylia poszła za nią do gaju, który rośnie na wzgórzu kwirynalskim. Kiedy były już na miejscu z nieba spadła gwiazda i przemieniła królową w boginię. Uniosła się do nieba gdzie pozostała na zawsze przy boku Kwirinusa, pod imieniem Hory.

3. Powstanie Rzymu

Askaniusz założył własne miasto pod nazwą Alba Longa, właściwą siedzibę dynastii Eneasza. Panowało po nim wielu królów. Na koniec Prokos miał dwóch synów: Numitora i Amuliusa. Tron po ojcu otrzymał starszy z nich, Numitor. Brat jego zazdrościł mu bardzo. Zebrał wojska i strącił brata z tronu. A żeby zabezpieczyć tron dla swoich synów uczynił westalką jedyną córkę brata, Reę Sylwię. Wtedy stała się rzecz niespodziewana: westalka powiła bliźnięta, Romulusa i Remusa. Stało się to za zrządzeniem bogów, ojcem ich był Mars. Amulius kazał Reę Sylwię zagłodzić a bliźnięta wrzucić do Tybru.

Słudzy królewscy zrobili jak nakazał król, ale koszyk dzieci zaplątał się o pień drzewa, i tak płaczące bliźnięta usłyszała wilczyca i przyszła ich nakarmić. Codziennie zjawiała się o tej samej porze i podawała im swe sutki do ssania. Kiedyś zobaczył te dziwy pasterz królewski Faustulus. Poczekał na odejście wilczycy i zabrał braci ze sobą. Obaj wyrośli na dzielnych młodzieńców. Raz wywiązała się bójka miedzy pasterzami Numitora i Amuliusa. Wynikiem sprzeczki było porwanie Remusa. Został on postawiony przed Numitorem i opowiedział mu historię swojego pochodzenia, były król poznał w nim swojego wnuka i kazał potajemnie sprowadzić Romulusa. We trzech obmyślili plan obalenia Amuliusa,. Dwaj braci z oddziałem zbrojnych napadli na pałac, straż pokonali i skazali na śmierć uzurpatora wynosząc na tron swego dziadka.

Nie chcieli zostać w Alba Longa, sami chcieli założyć własne miasto. Ale nie mogli się pogodzić kto da nazwę nowej stolicy. Postanowili zapytać o radę bogów. Zasiedli nocą na dwóch wzgórzach Romulus na Kapitolu, Remus na Awentynie. Pierwszy znak, 6 sępów zobaczył Remus, chwilę potem Romulus zobaczył 12 sępów. Wszyscy uznali, że Romulusa bogowie wybierają na założyciela miasta. A on zaprzągł parę wołów do pługa i oborał przestrzeń, na której miała stanąć Roma. Kiedy Remus zaczął wyśmiewać się z nowego miasta Romulusa, ten dobył miecza i zabił brata. Mówiąc że każdego kto targnie się na granice jego państwa spotka to samo co Remusa.

mam tylko 3 ;)
3 3 3