Witam. Proszę o rozwiązanie 4 pytań do książki pt. "Pożegnanie z Marią" Tadeusza Borowskiego. Bardzo mi na tym zależy i dlatego dałem 301 pkt ;). Z góry dziękuje i Pozdrawiam.!

A OTO PYTANIA:
1. wątki autobiograficzne w "pożegnaniu z Maria"
2. co symbolizuje tytułowe pożegnanie.
3. wojenna rzeczywistość czyli "kto kombinuje ten żyję"
4. obraz żydów w opowiadaniu

1

Odpowiedzi

2010-01-26T22:04:42+01:00
1. Zbiór opowiadań powstał na podstawie własnych przeżyć obozowych autora, który był przetrzymywany w obożie w Auschwitz.
2niestety nie wiem:(
3 tego tez nie wiem:(
4 Na uwagę zasługuje stosunek poszczególnych bohaterów do Żydów. Polacy litują się, współczują, ale w ich postawach kryje się pogłos antysemityzmu. Furman z przejęciem opowiada o losie mieszkańców getta i dodaje: Dzieciaki, kobity. Chociaż i żydowskie, ale wiesz pan... (32). Stara doktorowa została ukazana jako kobieta zdegradowana do roli opiekunki kilku pakunków i mebli, chociaż jeszcze niedawno prowadziła duże przedsiębiorstwo, miała spory majątek. Jej decyzja o powrocie do córki nie dla wszystkich jest zrozumiała. Sklepikarz stara się wyjaśnić jej wybór: Przynajmniej umrze z nią jak człowiek (56). Polacy mają poczucie, że nie znajdują się w lepszym położeniu: po wywiezieniu Żydów przyjdzie pewnie kolej na nich - ten motyw często przewija się w rozmowach.