Jest tego sporo :P

1)Jakie państwa zostały zaatakowane przez Niemcy w roku?
a)1938
b)1939
c)1940
d)1941

2)Jakie państwa sprzymierzyły się z Niemcami w czasie II wojny światowej.

3)jakie państwa zaatakował, podporządkował sobie Stalin w czasie II w.ś.

4)Przyczyny wojny w Afryce.

5)W jakich okolicznościach, kiedy ukształtowała się Wielka Koalicja?

6)Scharakteryzuj działania wojenne na dalekim wschodzie.

7)Operacja Berlińska i zakończenie wojny.

8)Drugi front w Europie (okoliczności utworzenia, działania)

9)Gdzie, kto i kiedy zadecydował o losach świata po II w.ś.(granice,ustroje)

Jest tego jak mówiłem sporo z góry dziękuje. :)

2

Odpowiedzi

2010-01-27T02:15:26+01:00
1.
a)Austria ??
b) Polska
c) Dania i Norwegia
d) USA

2. Węgry, Bułgaria, Rumunia
3.W 1939 roku zmusił rządy Litwy Łotwy i Estoni o podpisania dzięki którym mógł tworzyć "bazy militarne" w tych krajach. Po utworzeniu tak armii zmusił państwa do ustanowienia tam komunizmyu i po "wyborach" do noego parlamentu ogłoszono przyłącenie tych państw do ZSRR. W tym czasie zmuszono róznież Rumunię do oddania Besarabii i Bukowiny, a sprzeciwiającą się Finlandię pokonano w zimowej wojnie na przełomie 1939-1940.

4.Działania wojenne w Afryce w czasie II wojny światowej to walki toczone w Afryce (głównie Północnej) pomiędzy Aliantami a państwami Osi. Oficjalnie rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Benito Mussoliniemu marzyło się stworzenie w basenie Morza Śródziemnego Drugiego Imperium Rzymskiego. Głównym założeniem było więc pokonanie Wielkiej Brytanii i Francji w ich koloniach w Afryce. W lutym 1941 do Włochów dołączyli Niemcy z Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla. W kampanii północnoafrykańskiej brały udział wojska wielu narodowości, w tym Polacy. Walki trwały tam do 13 maja 1943 kiedy to skapitulowały ostatnie oddziały Osi w Tunezji.
Do połowy 1942 roku japonia opanowała większość pd-wsch azji. W 1944 roku amerykanie uzyskali wyraźną przewagę na Pacyfiku, ale nie miały dojść sił, by zaatakować Japonię. 6 sierpnia 1945 amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później na Nagasaki. 2 września 1945 roku japonia podpisała pakt o bezwarunkowej kapitulacji.

5.Zwycięstwa Niemiec budziły ogramny niepokój wśród pozostałych państw. Po przystąpieniu d Wojny ZSRR i Stanów Zjednoczonych zmienł się rozkłąd i sił i Wlk. Bryt. Nie musiała już dłużej sama walczyć z Niemcami. Dzięki pomocy Stan. Zjed. Armia Czerwona podbudowała swoje wojsko. 14 sieprnia 1941 premier Wlk. Brrytani i prezydent USA podpisali "kartę Atlandtydzką" wraz z 9 innymi państwami, w której okroślone było zacieśnienie układów politycznych. 1942 ogłoszono Deklarację Narodów Zjednoczonych w której wzięło udział 26 państw, zobowiązujących się walczyć w imię rzeczy zapisanych w karcie Atlantydzkiej
6.Latem 1942 Niemcy przygtowywali atak na ZSRR. Zaczęłi od południa, z zamairem zajęcia złóż ropy. Już w listopadzie 1942 Rosja przeszła do kontrofensywy stworząć Front stalingracki prze Armię Czerwoną. Otoczono wojska niemców, rumunów i i włochów i w rejonie Stalingradu (obecnego Wołgogradu) i po miesiącu zaczciętych walk (luty 1943) połżono kres faszystowski walkom froncie wschodnim. Nimcy spobowali jeszcze raz w bitwie pod Kurskiem gdzie doszło do największej bitwy pancernej w ktorej Niemcy posoiadający kiepski sprzęt i mniej przystosowani doi walk na tych terenach przegrali. Po zwycięstwie armia czerwona wyparła Niemców z terenów Ukrainy.
7.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T02:56:21+01:00
1)
a)1938(to nie był atak) Niemcy zajęli Austrię.
b)1939- Niemcy zajęli Polskę
c)1940-Niemcy zajmują Danie i Norwegię, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję,
d)1941Niemcy zajmują Jugosławię, Grecję, Bułgarię, Część Związku Radzieckiego.
2) Japonia, Włochy, Rumunia, Węgry, Czechosłowacja, Finlandia, Vichy(po podboju Francji, część Niemcy wzięli pod okupacje a z drugiej części utworzyli republikę Vichy),Do 1941 roku ZSRR,
3)Stalin zaatakował Finlandię,podbił państwa Bałtyckie, Polskę, Rumunie, no i wschodnią część Niemiec.
4) Mussolini pragnął odbudować imperium Rzymskie, jak wiesz jego południowe granice były w afryce, ponadto Niemcy chcieli pokonać Brytyjczyków, i połączyć się z Japończykami.
5)Chyba raczej chodzi ci o Wielką trójkę, no to po ataku Niemiec na ZSRR Stalin przystąpił do koalicji antyhitlerowskiej, a po wypowiedzenie USA wojny przez Niemcy, USA także wstąpiło do owej koalicji, a Wielka trójka to po raz pierwszy była na konferencji w Teheranie (1943), Niemcy stracili wtedy inicjatywę a ich porażka była coraz bliższa.
6)Działania wojenne na dalekim wschodzie były rozpoczęte przez Japonię, podboje Japończyków były bardzo duże, atakując Pearl Harbor, mieli pecha że amerykańskich lotniskowców nie było akurat w porcie, w bitwie o Midway przegrali przez fatalny błąd admirała.Bitwa w zatoce Leyte ostatecznie przypieczętowała ich porażkę.
7)Bitwa o Berlin była najkrwawszą bitwą II wojny światowej, no i co tu dużo mówić to była prawdziwa rzeź, ta bitwa byłą w summie niepotrzebna, gdyż Niemcy mogli skapitulować wcześniej.Wojna w Europie skończyła się 8 maja 1945 roku, kapitulacją Niemiec.
8)Stalin chciał by alianci zachodni odciążyli Armię Czerwoną która zmagała się z cała siła Wehrmachtu. W końcu postanowiono że owy drugi front zostanie utworzony.
Alianci Wylądowali w Normandii, Niemcom nie udało się ih zepchnąć spowrotem do morza, wkrótce alianci zajęli Paryż.
9)od 04.02 do 11.02.1945 W Jałcie, Wielka trójka(Stalin,Roosevelt i Churchill) Tam ustalono m.i.n że Polska będzie należała do Bloku wschodniego
4 4 4