Odpowiedzi

2010-01-27T08:51:49+01:00
(A) Goplana jest to postać fantastyczna , rodem z luowych ballad, stworzona z mgły i galarety, płynna i zwiewna nimfa wodna , wróżka , pani jeziora Gopło. Buziła sie na wiosnę, zasypiała jesienią. Jej obowiązkiem było utrzymywanie ładu w naturze, wsród roślin oraz roślin.Nie miała przy tym nieograniczonych możliwości działania , była omylna. Z tej roli nie wywiązała się własciwie niczym Mickiewiczowska Świtezianka , zakochała się w zwykłym człowieku. Jej ukochanym został Grabiec, który zimą wpadł do jesiora i którego uratowała przed utonięciem. Była to swego rozaju fascynacja czymś skrajnie odmiennym o własnej konstrukcji : Goplana to poezja, ulotność, Grabiec zaś chamstwo, grubiaństwo , prymityw.Niemniej Goplana wszelkimi sposobami usiłowała pozyskać miłość prostaka, który był kochankiem Balladyny.
(A) Sprowadzenie na rozkaz Goplany Kirkora do domu Wdowy zapoczątkowało w dramacie cały ciąg wydarzen. Goplana poplątała ludzkie czyny, a ingerowac w ten świat nie powinna, winna ograniczać sie do pozostawania posród natury. Sprzeniewierzyła sie swemu powołaniu , zburzyła ład, którego miała strzec. Zostaje za to ukarana przez Boga, chociaż jest postacią z wyobrażen pogańskich, nie chrześcijańskich. Karę stanowi opuszczenie ukochanego Gopła, w nieznane zabierają Goplane zurawie. Nimfa , lecąc nad zamkiem Kirkora, zawiesiła na nim burzową chmurę, z której udezrył piorun przynoszący śmierć Balladynie.
(A) Postać Goplany , również niejednoznaczna, to zapewnie personifikacja sił nadprzyrozonych eterminujących, okreslających ludzkie losy.

(A) oznacza akapit :))
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T08:52:08+01:00
Kirkor mąż balladyny,pan zamku,młody rycerz, książe które chce przywrócić tron dobramu popielowi trzeciemu,pozbawionemu władzy przez złego podstępnego popiela 4.Tę role wyznaczył mu pustelnik i za jego radą postanowił poślubić dziewczynę z ludu.Walcząc o dobro,z racji swej niewiedzy i naiwnośći,otwierał drogę złu.Sprowadził klęske na siebie i kraj-znaczące jego imię(kir-greckie śmierć:cor- łacińskie;serce) sugerujące paradoksalny związek miłości i śmierci. Słowacki nazwał Kirkora naprawiaczem wszelkiego bezprawia,który pada ofiarą swoich czystych zamiarów. Walczył odobro,był szlachetny, ale jego działania musiały przynieść fatalne rezultaty. Był marzycielem(zbyt naiwnym ,by pokonać przebiegłą Balladynę) , żywił złudzenia co do podstaw ludu.