1. Powstanie i ekspansja islamu w średniowieczu ( bez szczegółowej charakterystyki islamu jako religii ) .

2. Omów proces różnicowania religijnego społeczeństw w średniowiecznej Europie.

3. Na czym polegał sojusz "tronu i ołtarza" w średniowieczu i jego skutki.

4. Scharakteryzuj konflikty religijne w XVI - XVII wieku.

5. Rola podbojów kolonialnych dla rozwoju Europy.

1

Odpowiedzi

2010-01-27T12:32:05+01:00
1.W VII w. n.e. na Półwyspie Arabskim narodziła się 2 co do wielkości religia współczesnego świata-islam. Nazwa islam w języku Arabów oznacza zupełne oddanie się woli Bożej. Twórcą nowej religii był Mahomet. Islam, podobnie jak judaizm (religia żydowska) i chrześcijaństwo, uznaje tylko jednego Boga-Allaha. Mahomet uważany za proroka, czyli człowieka, przez którego Bóg objawił ludziom swoją wolę. Wyznawcy islamu-muzułmanie-za proroka poprzedzającego Mahometa uważają m.in. Jezusa Chrystusa. Ich świętą księgą jest Koran.
Islam i chrześcijaństwo mają wiele wspólnego, ale między wyznawcami obydwu religii dochodziło do konfliktów. Arabowie, posłuszni nakazom Koranu, walczyli z "niewiernymi" i w ciągu kilku wieków podbili wiele krajów, m.in. Syrię, Palestynę i Mezopotamię. W Europie zajęli niemal całą Hiszpanię. Wówczas kraje chrześcijańskie poczuły się zagrożone islamem i arabskimi wpływami i pod koniec XI w. rozpoczęli walkę z Arabami.Wyprawy europejskich rycerzy organizowane w ciągu wieków, zakończyły się klęską. Ostatecznie chrześcijanie musieli opuścić Palestynę, w której na wiele stuleci zapanowali Arabowie.

2. Odpowiedź w załączniku.


Pierwsze dwa załączniki są na temat 2 pytania. .Jeśli chciałbyś(ła) odpowiedzi na resztę pytań to napisz a ja poszukam w książkach.To tyle mam nadzieję że pomogłam.;)