Odpowiedzi

2010-01-27T15:49:30+01:00
Mistrzami takiej wojny byli Mongołowie, którzy do perfekcji doprowadzili umiejętnośzanim przedarli się przez zasieki, zanim przebiegli te kilkadziesiąt czy kilkaset metrów, Skutki, jakie to przyniosło, były proste do przewidzenia.W 1940 roku Francja zostaje pokonana i zajęta przez Niemcy.


Znam ciekawostkę związaną z atakiem na Francję. Otóż w przededniu ataku Niemiec na Francję, tj. 9 maja 1940 roku gen. Gamelin wysłał na urlop 750 tyś. żołnierzy.


Z tego co pamiętam to do Belgii został wysłany w pierwszym rzucie korpus kawalerii zmotoryzowanej dowodzonej przez gen. Prioux'ego. No i właśnie po przybyciu do Belgii ów generał pisał:
" Rankiem 11 maja przybywam do Gembloux i badam przyszłe pozycje armii. Pierwsze zdumienie: ani śladu prac fortyfikacyjnych wokół miasta, przewidzianego na jeden z zasadniczych punktów pozycji [...]. Posuwając sie o jakieś 8-9 km. dalej na wschód znalazłem elementy zapór przeciwpancernych, nie usawionych jednak w linię, na skutek czego nie stanowią one przeszkody [...]"
" Wskazywano często, że Linia Maginota nie została doprowadzona do morza dlatego, iż rząd belgijski mógłby uważać to za akt nieprzyjazny."

Niemcy wyruszając na Zachód zaangażowali do walki 117 dywizji z czego 10 z nich było pancernych. Na froncie północno- wschodnim francuzi posiadali 94 dywizje własne i 22 dywizje belgijskie.
Francuzi posiadali 3000 nowoczesnych czołgów i 800 samochodów pancernych. Tylko problem był w tym, że siły te były bardzo rozproszone, na co juz zwróciliście uwagę...

Reasumując w kampanii Francuskiej walkę prowadziło ze strony alianckiej 108 dywizji Francuskich, w tym 4 pancerne, 10 dywizji brytyjskich, 22 belgijskie, 10 holenderskich i 2 polskie. Oczywiscie flota francuska była wspierana przez Brytyjczyków, jak i też francuskie lotnictwo. W sumie kampania trwała 37 dni i zakończyła się prośbą o zawieszenie broni, formalną kapitulację armii...