Odpowiedzi

2010-01-27T16:07:22+01:00
Triumf pod Wiedniem, traktowany w kategoriach fenomenu historycznego, przeszedł do historii Polski i Europy jako jedno z najważniejszych zwycięstw w dziejach świata. Trudno pisać o tym wydarzeniu bez patosu. Był to dzień chwały europejskiego oręża, który zapobiegł hegemonii islamskiej – ochronił chrześcijaństwo, cywilizację łacińską.

Pochwał dla czynów wojsk pod dowództwem Jana III Sobieskiego nie szczędzili poeci i pisarze. Hołd obrońcy granic Rzeczypospolitej - wielkiemu europejskiemu wodzowi - oddawali w swoich utworach m.in. Franciszek Dionizy Kniaźnin, Adam Naruszewicz czy Adam Mickiewicz. Victoria Wiedeńska stała się również inspiracją dla innych artystów i malarzy. Znaczenie zwycięstwa odnotowują wszystkie podręczniki historii i liczne publikacje naukowe. Jakie znaczenie ma bitwa wiedeńska dziś? Z pewnością jest jednym z tych wydarzeń, które głęboko zapadły w polską pamięć historyczną. Triumfy budzą bowiem narodową dumę, ale też chęć zgłębienia, próbę „dotknięcia” ówczesnych realiów i okoliczności wielkich zwycięstw.
3 3 3
2010-01-27T17:01:20+01:00
Była to wspaniała i niestety ostatnia wielka wiktoria IRP. dzięki niej złamano potęgę turcji która już nigdy nie posiadała tak wielkich terytoriów. zapobiegnięto też inwazji islamu na europę.
4 2 4