Wyjaśnij, dlaczego organizmy rozmnażające się płciowo maja większe możliwości przystosowania sie do środowiska niż osobniki rozmnażające się bezpłciowo... ? Podaj różnicę między podziałem komórki a pączkowaniem .. ? proosze pomóżcie jest mi to potrzebne na dzisiaj ;) i jeszcze jedno zadanie z polskiego ;d : opisz zegar kurantowy. w internecie nie mogłam znaleźc nic na temat tego zagara .. proosze.. gdyby ktoś był chętny ;) z góry dziękujęę :**

1

Odpowiedzi

2009-10-04T16:31:01+02:00
Organizmy rozmnażające się płciowo maja większe możliwości przystosowania sie do środowiska niż osobniki rozmnażające się bezpłciowo, ponieważ osobniki rozmnażania bezpłciowego mogą rozmnażać się w szybkim tempie,jedynie gdy warunki ich życia są niezmienne.
Natomiast rozmnażanie płciowe jest korzystniejsze dla organizmów żyjących w nieustannie zmieniających się warunkach środowiska.

A co do pączkowania i podziału komórki to dostałam 6, a więc..

Podział komórki zaczyna się od podziału jądra komórkowego,a pączkowanie od pojawienia się małego uwypuklenia.W podziale komórki następnie zaczyna tworzyć się błona,a w pączkowaniu pączek rozwija się.
Po upływie krótkiego czasu podział komórki dobiega końca i pączkowanie także.
Powstają dwie nowe komórki,a w przypadku pączkowania organizm potomny odrywa się od organizmu macierzystego i zaczyna samodzielne życie. Różni on się jednak od dojrzałej postaci. np. stułbi.
4 4 4