Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T18:11:45+01:00
Recenzja \"Zemsty\"
Ostatnio przeczytałem książkę pt. \"Zemsta\". Akcja utworu, toczy się na przełomie wieku XVIII i XIX w zamku znajdującym się w Odrzykoniu. Tematem komedii była nieustanna kłótnia między Cześnikem a Rejentem, dotyczące muru granicznego. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłą próbą postawienia na swoim.
W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i Klary. Zakochani spotykali się potajemnie, lecz początkowo szans na wspólne życie nie mieli z powodu nienawiści Cześnika- stryja Klary oraz Rejenta - ojca Wacława. Innym był wątek Papkina, w którym ukazano jego humorystyczną postać. Przedstawiał on siebie jako silnego i odważnego mężczyznę, a w rzeczywistości był zwykłym tchórzem. Równie jak treść utworu, ciekawa jest geneza jego powstania, Aleksander Fredro poślubił Zofię Skarbkowską, która w posągu wniosła połowę zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. Przeglądając stare papiery, pisarz znalazł siedemnastowieczne akta procesów sądowych. Procesowali się dwaj właściciele zamku: Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Ponieważ obaj mieszkali w jednym zamku, dokuczali sobie bez przerwy, tak jak Cześnik i Rejent. Tą autentyczną historię wykorzystał Fredro pisząc \"Zemstę\".
___Książka pt. \"Zemsta” wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nastrój, który wystąpił w książce jest podobny do panującego w odchodzącej Polsce szlacheckiej. Książka mi się podobała, ponieważ jest w niej dużo komizmu i różnorodnej humorystyki. Lecz utwór ten również dostarcza czytelnikowi emocji, śmiechu i oczywiście dobrej zabawy. Jest także wielkim źródłem informacji historycznych. Cześnik i Rejent są żywymi pomnikami tamtej epoki. Dowiadujemy się przecież o jej języku, kulturze, ubiorach, sposobach zachowania się. Dzięki zabawnemu ukazaniu ludzkich charakterów i słabości uczy nas patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.
2010-01-27T18:38:44+01:00
Przedstawienie teatralne Zemsty - recenzja

(A) Ostatnio , z okazji Dnia Teatru nasza szkoła zaprosiła na występ studentów II i III roku szkoły teatralnej. Przyjechali oni z przedstawieniem Zemsty na podstawie Aleksandra Fredry.Aktorami byli zatem młodzi jeszcze niedoświadczeni , lecz utalentowani luzie. Reżyserem był student czwartego roku reżyserii, Adam Janicki.
(A) Przedstawienie było bardzo udane. Gra aktorów była ciekawa i intrygująca. Moim zdaniem na uwagę zasługiwały przede wszystkim odtwórczynie ról kobiecych :Klarę grała Beata Podedworny, a Podstolinę -Agnieszka Szałak. Obie były znakomite w przedstawieniu najbardziej charakterystycznych cech granych przez nie postaci. Klara była wesołą trzpiotką; Podstolinabyła mniej żywa i dość tęga , ale bardzo elokwentna i rezolutna.
(A) Wsród postaci męskich na szczególną uwagę zasługiwał grający Papkina. Jest to rola dość trudna i wymagająca znacznej wprawy w opanowaniu warsztatu aktorskiego. Darek Kolski poradził sobie z tą rolą znakomicie. hwilami widownia przerywała mu występ brawami i zaśmiewała sie do łez. Najbardziej zabawna była scena w domu Rejenta . Dość blado natomiast wypała rola Wacława. Aktor był zbyt mało przekonujący i dość bierny na scenie.
(A) Dekoracje były wykonane przez studentów szkoły plastycznej. Scena dzieliła się na dwie połowy odgrodzone symbolicznym murem granicznym. Po prawej stronie było wnętrze przedstawiające dom Cześnika, po lewej natomiast Rejenta.
(A) Aktorzy wchodzili i wychodzili zprzeciwległych stron , tak że chwilami wydarzenia rozgrywały się na dwóch planach. Było to bardzo ciekawe rozwiązanie reżyserskie. Niektóre wydarzenia, , na przykład ślub młodej pary, odbywały się poza planem scenicznym. Jedynie odgłos tych wydarzeń docierał do uszu widza.
(A) W spektaklu użą rolę ogrywała też muzyka. Była ona wykonywana na fortepianie znajdującym się przed sceną przez młodego wirtuoza - Pawła Szymańskiego. Jej rola szczególnie zaznaczała się w scenach dramatycznych , np. w starciu ludzi Rejenta i Cześnika o mur graniczny.
(A) Spektakl był dla mnie ciekawym przeżyciem i rozbudził moją literacką wyobraźnie .

(A) oznacza akapit