Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T18:16:49+01:00
Przepiękny, poruszający film. Wspaniała muzyka Ennio Morricone, doskonałe zdjęcia. Nie wolno też przemilczeć znakomitych ról Jeremy'ego Ironsa i Roberta De Niro. "Misja" nie jest filmem dynamicznym, pełnym akcji.

Wydarzenia toczą się spokojnie, niejednokrotnie kamera skupia się na przepięknych krajobrazach, ale to we wspaniały sposób wzmacnia wymowę tego obrazu. Obok wątku pokuty i odkupienia, film dobitnie pokazuje, że w tym świecie niemożliwe jest podążanie właściwą drogą. Ci, którzy jak ojciec Gabriel starali się kroczyć wyznaczoną ścieżką, przegrywają z okrucieństwem świata.

Interesujący jest też wybór drogi. Czy w obronie Indian, którzy zaufali jezuitom, należy zdobyć się na walkę (jak Mendoza), czy też jej poniechać (tak ja uczynił Gabriel). Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam; tym bardziej, że obydwie postawy okazują się bezsilne.

Obydwie drogi postępowania nie zdołały zmienić biegu wydarzeń. Mendoza zginął ze szpadą w ręku, Gabriel - odprawiając mszę. Joffe nie osądzał, która droga jest słuszna. Osądził tych, którzy wydali wyrok na misję, a którzy symbolizują bezlitosność i wyrachowanie świata.
3 5 3