Odpowiedzi

2010-01-27T18:29:10+01:00
Od zarania dziejów filozofowie sprzeczali się czy kobieta jest darem dla mężczyzny, czy też przekleństwem. Jak to powiedział Oscar Wilde „Kobiety są po to, by je kochać, a nie po to, by je rozumieć”.
W biblii Np.: Bóg nie chciał, aby mężczyzna był sam, stworzył, więc kobietę, Ewę. Zawołał ich i wprowadził do pięknego grodu o nazwie Eden. Wtedy to Ewa sięgnęła po zgubne jabłko i dała je Adamowi, by ten je zjadł. Zarówno tu jak i w „pamiętnikach Adama i Ewy” Marka Twaina, kobieta uczyniła zgubę dla mężczyzny i siebie. Pomimo iż oboje utracili raj, otrzymali coś znacznie lepszego, swoją miłość. Wzruszającym dowodem są słowa napisane na grobie Ewy przez Adama „gdziekolwiek była ona, tam był raj”.
Innym przykładem kobiety wiernie czekającej na męża jest Penelopa z Odyseji. Kochała go całym sercem i przy nim trwała. Nawet, gdy wszyscy sadzili, że jej luby jest już stracony i nie wróci ze swoje żeglugi. Wykazała tym swoją miłość, wierność i uczciwość małżeńską tak jak każda lojalna żona. Miała tylu adoratorów, by mogła w nich przebierać, a pomimo to wiernie czekała.
„Romeo i Julia” oraz „Dzieje Tristana i Izoldy” opowiadają mniej więcej o tym samym, czyli o niespełnionej miłości. Główni bohaterowie zakochują się w sobie i nie mogą bez siebie żyć. Jak wiadomo wiele przeszkód staje im na drodze, dlatego nigdy ze sobą nie są tak jakby chcieli. Miłość nimi zawładnęła, a pomimo zdarzających się niedogodności zdawali się być szczęśliwi. Było to może uczucie z góry przesądzone na straty, ale musiało coś w tym być, skoro się na to zdecydowali.
1 1 1