Odpowiedzi

2010-01-28T12:11:47+01:00
Pewnego dnia w domu Gąsowskich zjawia się podejrzany malarz. Nie zna się na sztuce i interesują go tylko drzwi. Grozi Adasiowi i kradnie pamiętnik księdza.Adam postanawia udawać, że wyjeżdża z Bejgoły. Chce rozejrzeć się po okolicy. Przypadkiem trafia do domu pani Niemczewskiej. Jej córkę poproszono o przetłumaczenie listu pisanego starą francuszczyzną. Adam wykonuje za nią tłumaczenie. Okazuje się, że autorem listu jest ten sam francuski oficer. Treść listu jest bardzo ciekawa. Osobą, która przyszła po list jest podejrzany malarz. Adaś śledzi go i trafia do jego kryjówki.
Okazuje się, że malarz ma wspólników. Adaś zostaje przez nich schwytany i zamknięty w piwnicy. Tam poznaje francuza, który chciał kupić dom w Bejgole. W nocy jest ulewa i woda zalewa piwnicę. Adasiowi udaje się wezwać na pomoc obozujących nad jeziorem harcerzy. Okazuje się, że są to jego szkolni koledzy. Zanoszą chorego Francuza do księdza. Ksiądz opowiada im o tym, że kiedyś do kościoła przyniesiono rannego na drzwiach. Drzwi te wyjęto z małego domku w Bejgole. Wykorzystano je potem jako w szkółce. Adam znajduje na drzwiach ukryty napis-polecenie.
Adam przygotowuje zasadzkę na bandytów. Udają, że odnaleźli skarb. Bandyci zabierają im skrzynię i uciekają. W tym czasie Adaś wyjaśnia zebranym rozwiązanie zagadki i znajduje skarb francuskiego oficera.
:)
2010-01-28T12:21:40+01:00
Adam był uczniem który potrafił rozwiązać każdy problem szkolny, bardzo lubił historię uczył go i jego klasę stary historyk był też ich wychowawcą Adam rozwiązał w jakiej kolejności on woła do tablicy i każdy nauczył się tulko swojej lekcji(wtedy gdy miał być pytany) kiedyś nauczyciel pomylił się iwywołał złego ucznia i tamten nie był przygotowany bo to nie była jego lekcja i wszystko się wydało nauczyciel dowiedział się o tym że to adam to rozwiązał(jak on pyta) i powiedział że go sprawdzi a dam zgadł i dobrze wykonał zadanie które dostał od nauczyciela( miał zgadnąć jakie osoby przepyta jutro nauczyciel) potem rozwiązał jeszcze zagadke ze zgubionym piórem kolegi i z 1 (nitką) która wpadła do zeszytu i utworzyła liczbę100 na wakacje profesor(nauczyciel) zabrał go do swojej rodziny poniewarz działy się tam dziwne rzecz mianowice kradzono dzrzwi. adaśmiałtam wiele przybud ale przejde dalej dowiedział się których dzrzwi szuka złodziej ale od lat nie było ich w tym domu(przechodze dalej)zostaŁ ZŁAPANY I UWIĘZIONY POTEM DZIWNYM TRAFEM znaleźli się tam jego koledzy i go uwolnili znalażł dzrzwi u kapłana do kyórego go zaprowadzili był z nim (z adasiem0 taki francus poem go już z nim nie było bo został u kapłana i u niego były drzwi znalazł na nich rozwiązani(tylko częściowe)potem jakoś udało mu sie oszukać wrogów i zagatke rozwiązał9tą zagatke z dzrzwiami)