Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-27T18:38:57+01:00
Sprawdzić ciśnienie albo zadzwonić na pogotowie
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-27T18:40:03+01:00
Należy zacząć udzielać mu pierwszej pomocy przedmedycznej .
Ratowanie porażonego rozpoczyna się od możliwie szybkiego odłączenia go od źródła prądu elektrycznego. Należy przy tym zachować dużą ostrożność, aby samemu nie ulec porażeniu. Zdarza się niestety często, że próbując oderwać porażonego od przewodu elektrycznego, przez który przepływa prąd, sami ratujący ulegają porażeniu. Można to zrobić znacznie prościej wyłączając bezpieczniki, wyciągając z gniazdka przewód zasilający.
Jeżeli tego nie możemy zrobić, to odciągamy porażonego (albo przewody) ostrożnie, wkładając na rękę rękawiczkę gumową lub przy pomocy jakiegoś kija, szmaty, itd. Bardzo ważne jest, abyśmy nie stali na wilgotnej podłodze - zwłaszcza jeśli jest to prąd o wysokim napięciu.

Po oderwaniu porażonego od źródła prądu przystępujemy do sztucznego oddychania. Wszelkie leki (zastrzyki) mogą być podawane tylko przez lekarza. Nieprzytomnemu nie wolno nic wlewać do ust, bo możemy spowodować dostanie się płynu do płuc i jeszcze pogorszyć stan porażonego.

Porażonego trzeba rozebrać i dokładnie obejrzeć, czy nie ma oparzeń. Przy oparzeniu prądem postępujemy tak, jak przy zwykłym oparzeniu cieplnym. Miejsce oparzone przykrywamy sterylną gazą.(ranę można polać także wodą). Duże oparzenia wymagają leczenia szpitalnego.

Po odzyskaniu przez porażonego przytomności, należy go położyć do ciepłego łóżka i podać ciepłe płyny, najlepiej kawę lub herbatę.

No i oczywiście na samym początku wezwać karetkę . :)
2 5 2
2010-01-27T18:45:11+01:00