Opisz twórczość Bethovena i Mozarta...
Praca ma być:
1.Nie za długa
2.Ciekawa! ( nie informacje sciągnięte tylko z wikipedii lub innego portalu)
3.Powinna zawierać dzieła kompozytorów i daty, w jakich zostały one wykonane...
4.Powinno w niej być trochę informacji na temat ich twórczości, talentu i życia codziennego

!!!!! OSTRZEGAM !!!!!
Jeżeli praca nie będzie spełniała tych wymagań...
!!! ZGŁASZAM JAKO BŁEDNĄ ODPOWIEDŹ !!!

Dziękuję z góry ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T20:28:11+01:00
Wolfgang Amadeusz Mozart był jednym z najwybitniejszych muzyków w historii. Urodził się w Salzburgu, 27 stycznia 1756 roku w rodzinie, która wiele wspólnego miała z muzyką - jego ojciec, nadworny kompozytor, dbał o karierę syna od najmłodszych lat. W wyniku dość ambitnego wychowania (nierzadko Leopold wyruszał w trasy koncertowe z synem nie zważając na jego choroby i zmęczenie) Mozart już jako młody chłopiec pisał pierwsze, genialne dzieła muzyczne. Pierwszą operę napisał w wieku lat dwunastu.
Mozart żył krótko, ale intensywnie. W ciągu 35 lat zostawił po sobie mnóstwo wspaniałych dzieł, 50 symfonii, ponad 20 oper jak np. "Wesele Figara", "Don Giovanni" czy "Czarodziejski Flet" - lekki wodewil z rozpoznawaną na całym świecie "Arią królowej nocy". Z 626 dzieł Mozarta najwięcej emocji budzi jednak ostatnie, niedokończone Requiem - msza żałobna, z niedokończoną partią Lacrimossy (Mozart zmarł pisząc pierwsze kilka taktów), owiane legendą, zawartą m.in w słynnym filmie "Amadeusz". Mozart, w listach do swojego przyjaciela, pisał, że jest to jego pieśń grobowa, czuł, jakby pisał ją na własny pogrzeb.
Nie są znane powody śmierci Mozarta: jedni mówią o chorobie nerek spowodowanej leczeniem syfilisu rtęcią, inni o zapaleniu płuc, faktem jest jednak, że już o dzieciństwa był on słabego zdrowia i wszystkie choroby przechodził bardzo boleśnie. Zmarł 5 grudnia 1791 roku w Wiedniu, został pochowany w zbiorowym grobie.

Ludwik van Beethoven - urodzony 16 grudnia 1770, jeden z pierwszych twórców romantycznych (mimo, iż w początkowej części kariery trzymał się klasycyzmu).
W wieku 4 lat zaczynał wykazywać muzyczne uzdolnienia, jednak przeciwnie niż u Mozarta: nie miał wsparcia w ojcu, który bardzo lubił nadużywać alkoholu i nierzadko był w stosunku do syna agresywny.
W wieku siedemnastu lat wyjechał do Wiednia, ówczesnej stolicy muzyki (Leopold Mozart zwykł mawiać, że kto podbije Wiedeń - podbije cały świat), gdzie rzekomo spotkał się z Mozartem. Napisał tam swoją pierwszą z dziewięciu symfonii (1800).
Najważniejszymi cechami twórczości Beethovena jest zamiłowanie do wariacji i silnych, muzycznych, kontrastów.
Zmarł 26 marca 1827 w Wiedniu, pozostawiając po sobie niedokończony szkic kolejnej, dziesiątej symfonii.
8 4 8