Odpowiedzi

2010-01-27T18:57:33+01:00
Sylwester w Wiedniu

Nowy Rok i Sylwester w Wiedniu w ekskluzywnej restauracji to oferty dla bardziej zamożnych. Atmosfera jaką wprowadza pobyt wśród przepięknych zabytków Wiednia wzbogacona o dzwięki walca Straussa przyczyni się do niezapomnianych wspomnień sylwestrowych. Impreza taka dodatkowo zapewniajšca wykwintne menu oraz trunki budzi we wszystkich chęć do tańca i zabawy do białego rana.

Sylwester we Francji

Nowy Rok i Sylwester młodzi francuzi spędzają w dyskotekach, klubach i innych lokalach tanecznych. Bardzo popularny jest Sylwester w Paryżu. Nieco starsi na tę noc rezerwują bal sylwestrowy lub przesiadują w restauracjach. Głównym serwowanym przysmakiem są ostrygi. Pózniej przychodzi kolej na przystawkę - foie gras, a także przyrządzaną na różne sposoby polędwice wołową. Następnie serwowane są sery, desery, a wszystko podlewane szampanem, który stanowi obowiązkowy trunek nocy sylwestrowej.

Sylwester w Iraku

W Iraku świętowanie nadejścia Nowego Roku jest domeną chrześcijan mieszkających w Bagdadzie, Basrze czy Mosulu. Wyznawcy islamu będą witali dopiero rok 1427, ale sylwestrowy zwyczaj przyjął się również wśród dominujących w kraju muzułmanów. Pojęcie "huczne obchody" w Iraku ma jednak nieco inne znaczenie niż np. w Polsce. Irakijczycy mają bowiem zwyczaj okazywania radości strzelając w Sylwester na wiwat z karabinów maszynowych. Każdy iracki mężczyzna ma prawo posiadać w swym domu jeden taki karabin z dwoma magazynkami amunicji.

Sylwester w Brazylii

Sylwester to drugie po karnawale turystyczne wydarzenie w Rio. W tym roku do Rio de Janeiro przyjeżdża około 600 tys. turystów. Nadmorskie hotele przy plażach Copacabana, Ipanema i Leblon są już pełne. Ponad 7 tys. turystów spędzi sylwestrową noc na morzu, na statkach zakotwiczonych naprzeciw Copacabany, która ma 6 km długości. Ze względów bezpieczeństwa fajerwerki zostaną odpalone nie z samej plaży, ale z łodzi zakotwiczonych w odległości 400 m od brzegu. Candomble to jeden z kultów afroamerykańskich, który zawiera wiele elementów wierzeń i praktyk religijnych murzyńskich niewolników w Ameryce. Charakteryzuje się tańcami wprowadzającymi w trans i ofiarami ze zwierząt oraz utożsamianiem bóstw afrykańskich ze świętymi katolickimi. Według danych Narodowej Federacji Tradycji i Kultury Afrobrazylijskiej prawie połowa mieszkańców Brazylii związana jest z kultami afrobrazylijskimi.

Karnawał we Włoszech

Włosi znani ze swojego południowego tempramentu lubią świętować Nowy Rok, Sylwestra i karnawał na hucznych ulicznych zabawach. Za stolicę karnawału we Włoszech uważa się Viareggio. Natomiast jednym z najbardziej znanych w Polsce jest karnawał wenecki oraz Sylwester w Rzymie. Karnawał we Włoszech jest bardzo spontaniczny, pełen radości i entuzjazmu. W okresie tym można natknąć się na różne atrakcje. Co tydzień po ulicach miast przejeżdzają ogromne platformy najczęściej przedstawiające różne znane osobistości, a w szczególności karykatury polityków. Czasami przebrani mieszkańcy wyśmiewają sami siebie. Uczęstnicy zabaw rzucają ogromne ilości serpentyn. Poruszają także własnoręcznie przygotowanymi kukłami, ich rękoma i oczami, tworząc zabawną mimikę. Takie pokazy przycišgają wielu dobrze bawiących sie widzów.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T18:58:53+01:00
Karnawał (Zapusty) Okres zabaw, bali, pochodów noworocznych trwający od Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej. Niekiedy karnawałem nazywa się jedynie ostatnie dni tego okresu, kiedy to organizowane są huczne parady przebierańców ubranch w specjalnie na ten cel przygotowane stroje karnawałowe.

Geneza karnawału
Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz ,zazwyczaj, prowadził parady w czasie rzymskich bachanalii (uroczystości na cześć Bachusa boga płodów i wina). Odpowiednikiem Bachanalii w starożytnej Grecji były Dionizje. W obu przypadkach był to okres wyuzdanych zabaw przy winie, tańców, często orgii, biesiad i bali przebierańców i maskarad. Według innej teorii nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego słowa carnavale (pożegnanie mięsa , caro - mięso, vale - bywaj, żegnaj), gdyż jest to okres poprzedzający Wielki Post.
W Polsce okres ten często nazywano Zapustami i był to także czas zabaw, hulanek i swawoli, ostatnie trzy dni zapustów to ostatki zwane onegdaj, w niektórych regionach Mięsopustem.

Zwyczaje karnawałowe
Do głównych tradycji karnawałowych należą oczywiście zabawy, bale i parady. Najbardziej znane parady i zabawy tego okresu to karnawał w Rio i karnawał w Wenecji. Parady odbywają się głownie tuż przed środą popielcową i trwają kilka dni. Jest to okres oczekiwany, często przez cały rok, uczestnicy przygotowują specjalnie na tą okazje stroje karnawałowe niezwykle bogato zdobione, często wyuzdane, mieniące się złotem, przepychem, częstym ich elementem są pióra.

5 4 5