Temat : OŚWIECENIE REWOLUCJE W AMERYCE I WE FRANCJI .
O doskonałych rządach .
ćw 1 str 44 / ćwiczenia - Przez wieki klasa 2 . Gim
( Monteskusz myśliciel francuski zył w latach1689-1755 . W celu zmylenia cenzury przekazywał swoje przemyslenia w formie korespondecji dwóch Persów) .

List LXXX . Usbek do Rhediego w Wemecji.Od czasu jak jestem w Europie drogi Rhedi widziałem wiele rodzajów rządu.To nie jest tak jak w Azji,gdzie zasady polityki są wszedzie jedne .
Często zastanawialem się ,jaki rząd jest najzgodniejszy z rozumem . Zdawało mi się że najdoskonalejszy jest ten,ktory dochodzi do celu mniejszym kosztem;czyli ten ,ktory powoduje luzmi w posób odpowiadający ich natirze i skłonnościom.Jeżeli pod rządem umiarkowanym lud jest równie posłuszny jak pod rządem surowym pierwszy jest doskonalszy bo zgodniejszy z rozumem surowośc zaś jest pobudką obcą.
Zważ drogi Rhedi że w urządzeniu państwa mniejsza lub większa srogość nie rostrzyga o posluszenstwie . W krajach gdzie kary są umiarkowane budzą one taki sam postach jak tam gdzie są tyrańskie i ohydne .
Czy rząd będzie lagodny czy okrotny karze zawsze wedle stopni ; większa lub mniejsza kara zalezy od mniejszej lub wiekszej zbrodni. Otóż wyobrażnia nagina się obyczjów : tydzień więzienia albo lekka grzywna tak samo działają na Europejczyka wychowanego w łagodnosci jak utrata ręki przejmuje lękiem Azjatę . Ze stopniem kary wiąze się stopien obawy , przyczem kazdy rodziela ją na swój sposób : kara ktora nie odjeła by ani kwadransa snu Turkowi okrywa hańbą Francuza i przywodzi go do rozpaczy .

zad . ! : Jaki system rządzenia jest zdaniem autora najlepszy. ?
zad2:Jaka jest opinia Monsekiusza o relacji pomiedzy surowościa władzy a posluszenstwem poddanych ?


DAJE NAJLEPSZĄ. ; )

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T20:12:57+01:00
1. Zdaniem autora najlepszy system rządzenia to monarchia parlamentarna.
2. Monteskiusz uważał, że suwerenność jest "pobódką obcą", jeżeli pod rządem umiarkowanym jest lud posłuszny, to jest doskonały.
4 3 4