DAJE TAKIE NIETYPOWE ZADANIE;P

proszę o krótkie i zrozumiałe wyjaśnienie na czym polega czas strefowy oraz zmiana czasu na 180 południku a do tego 3 przykładowe, nierozwiązane zadania z czasu strefowego i południka 180(tylko żeby były na poziomie 1 gimnazjum)

życzę powodzenia z tak ciężkim zadaniem! xd
daję dużo punktów jak na takie zadanie wiec liczę na rzetelne odp

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-27T22:22:28+01:00
Czas strefowy: czas strefowy jest stworzony dlatego, iż Ziemia jest kulą i Słońce w danej chwili świeci o róznej godzinie w róznych zakątkach ziemi. No ale, czas słoneczny jest liczony co 1* - 4 minuty, i w każdym miejscy na Ziemi bylaby zróznicaowana bardzo godzina nawet w pobliskich miejscowościach. Dlatego wprowadzili czas strefowy żeby ułatwić ludzion życie a Ziemię podzielili na 24 strefy żeby na Ziemii jednocześnie byly tylko ustalone 24h. podzielone na strefy, oczywiście.

* to stopień jakby co. ;)
Południk 180*: jest to szczególny południk. Ziemia krązy wokół Słońca bez przerwy a w którymś momencie musi się zmieniać dzień np. z poniedziałku na wtorek. Dlatego dostosowali w jednym miejscu, gdize najwcześniej będzie zaczynał się dzień a to razem ze Słońcem "będzie się przesuwało" i w kolejnych strefach zaczynał się dzień o określonej porze.

zad. 1

W Sydney jest godzina 16 w poniedziałek czasu strefowego. Oblicz, która godzina jest w tym samym czasie Na Wyspie Wielkanocnej i jaki jest dzień tygodnia. (ta wyspa leży na zachód od Ameryki Południowej na Pacyfiku.)

zad2. Samolot leci Z Tokio do Los Angeles. Lot zaczyna się w niedzielę o 22 i leci przez 10h. Oblicz o której godzinie i w jaki dzień tygodnia samolot wyląduje w LA.

zad.3 Samolot leci z LA do Tokio. Startuje 3.09. o godzinie 15. Oblicz którego przyleci on do Tokio i o której godzinie

;)1 5 1