Proszę o wytłumaczenie mi tych terminów, tylko nie językiem ekonomicznym, tylko tak by było zrozumiałe to dla mnie. Dokładnie ale prostym językiem

1.Popyt na pracę
2.Bezrobocie strukturalne
3.Stabilność cenowa
4.Inflacja popytowa
5.Przyczyny inflacji

Daje 60 punktów wiec oczekuje poprawnych odpowiedzi, i bardzo szybkich.
Oczywiście głupoty będą zgłaszane jako błędne i nie toleruje spamu!
Jeśli ktoś nie wie o czym mowa to niech się za to w ogóle nie bierze

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T02:34:16+01:00
Ad 1. Popyt jest wtedy, gdy chcesz coś kupić (i masz na to pieniądze), a popyt na pracę to nic innego jak sytuacja, w której chcesz kupić czyjąś pracę, czyli kogoś zatrudnić.

Ad 2. Każdy pracownik umie robić tylko parę czynności (np. górnik umie tylko kopać węgiel), ale to wystarcza żeby go zatrudniło przedsiębiorstwo, bo ono wymaga od pracowników tylko kilku specjalnych czynności. Nawet jak pracownik zostanie zwolniony w jednym przedsiębiorstwie bo np. zbankrutowało, to ten pracownik może łatwo znaleźć pracę w innym zakładzie w branży (w innej kopalni).
Bezrobocie strukturalne powstaje natomiast, gdy nagle okazuje się, że węgiel nikomu nie jest już potrzebny i zamykamy wszystkie kopalnie. Górnik nie ma szans na znalezienie innej pracy, bo on umie tylko kopać. Takie osoby bardzo długo pozostają bez pracy, ponieważ żeby znaleźć inną pracę muszą od nowa nauczyć się innego zawodu, a w pewnym wieku jest to bardzo trudne, wręcz niemożliwe no i niezwykle kosztowne.

Ad 3. Stabilność cen to nic innego jak nie zmienianie się cen w dłuższym okresie. Niedawno mieliśmy w Polsce sytuację, że nie było prawie inflacji, chociaż jak widać ona znów powraca. Na stabilność wpływa:
inflacja,
deflacja (czyli spadek cen, odwrotność inflacji)
szybkie zmiany technologiczne jak np. ostatnio szybko tanieją komputery, za rok będzie można kupić najnowszy dziś komputer za pół ceny
znoszenie barier w handlu z zagranicą (np. po wejściu Polski do UE można sprowadzać z Niemiec stare samochody, które są tam tańsze niż w u nas, więc szybko i w Polsce stare auta potaniały)

Ad 4. Inflacja popytowa jest wtedy gdy jest za duży popyt as towaru na rynku jest tyle samo. Popyt jest gdy masz pieniądze na zakup czegoś, ale jak więcej osób też ma dodatkowe pieniądze, i np. wszyscy chcecie kupić jakąś sukienkę to sprzedawca podniesie ceny tej sukienki.

Inflacja popytowa powstaje, gdy ludzie mają więcej pieniędzy, czyli więcej ich zostało wydrukowane. W dzisiejszych czasach jest dużo skomplikowanych sposobów drukowania pieniędzy jak np.:
1. zwykłe drukowanie banknotów
2. zadłużanie się państwa (banki traktują obligacje państwowe jak pieniądze)
3. pożyczanie przez NBP zbyt dużej pieniędzy bankom
4. zbyt duże kredyty w gospodarce, każdy kredyt to powstawanie pieniądza (bo z jednej strony osoba która pożyczyła komuś pieniędzy dalej się czuje że może szybko sprzedać dług innej osobie, a osoba która się pożyczyła pieniędzy szybko je wydaje tak jakby to były jej pieniądze)

Ad 5 Oprócz inflacji popytowej jest też inflacja kosztowa (podażowa). Występuje ona gdy nagle dla przedsiębiorstw rosną koszty (np. wszyscy młodzi wyjechali do Anglii i nie ma kto harować na 2 zmiany za pół darmo w Biedronce), więc przedsiębiorstwo któremu wzrosły koszty musi podwyższyć ceny.