Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T10:51:58+01:00
Http://www.sciaga.pl/tekst/40336-41-analiza_interpretacyjna_dziela_sztuki_mona_lisa_leonarda_da_vinci tutaj masz bardzo ładny i znamy obraz i dużo na jego temat.
1 5 1
2010-01-28T12:44:37+01:00
Jan Matejko
Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony, kiedy wieść przychodzi o utracie Smoleńska

1. Dzieło wykonane zostało w 1862 r. olejem na płótnie. Rzeczywiste wymiary to 88 x 120 cm.
2. Walory kompozycyjne - scena zaaranżowana jest z dużą swobodą, a wszystkie szczegóły przyporządkowane są jednej postaci.
Walory czysto malarskie - kolor harmonijnie stapia w jedność wszystkie partie kompozycji, a gama barwna i światło doskonale oddają klimat wnętrza mieszkalnego.
Dodatkowy efekt tkwi w kontraście kolorystycznym - w brązowo-oliwkowej tonacji jedyną ostrą plamą jest czerwony strój królewskiego błazna. Ostra plama barwna ożywia kompozycję i akcentuje postać Stańczyka.
Efekty dramaturgiczne, ekspresja całej sceny - by oddać prawdę psychologiczną postaci, wybitny portrecista skupia wysiłek nie tylko na twarzy modela, ale również na jego pozie, geście rąk. Matejko nadał twarzy Stańczyka własne rysy.
3. Pierwszy plan
Postać królewskiego błazna, pogrążonego w smutku i zadumie, zajmuje prawie całą przestrzeń obrazu.
Scena przedstawia zamyślonego mężczyznę siedzącego niedbale w fotelu. Opuścił głowę, splótł palce. Obok fotela rzucony kaduceusz, czyli błazeńska laska. Na stole raport z datą 1514 donosi o utracie Smoleńska.
Czego się domyślamy? Stańczyk wyśmiewał brak patriotyzmu, prywatę, głupotę, chciwość, ignorancję szlachty i dworzan.
Co może czuć Stańczyk z obrazu Matejki? Smutek, żal, rozpacz, niepokój, zniechęcenie, załamanie, złość, niepokój, gniew, irytację, strach, bezradność, wstyd, ból, cierpienie, gorycz, lęk, a może nawet poczucie winy.
Jakimi cechami wyróżniał się Stańczyk? Mądry, oczytany, roztropny, rozważny, inteligentny, wygadany, z ogromnym poczuciem humoru, dowcipny, bystry, błyskotliwy, kpiący z błędów popełnianych przez dworzan i rodzinę królewską, upominający - kiedy trzeba, służący dobrą radą, wyśmiewający pomyłki polityczne. Nie bał się prawdy, potrafił zganić nawet króla.
Aby swoje przesłanie uczynić jak najbardziej zrozumiałym, Matejko nadał obrazowi rozbudowany tytuł, który nie pozostawiał wątpliwości, o jakie wydarzenia tu chodzi: Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony, kiedy wieść przychodzi o utracie Smoleńska.
Na stole leży rozłożony list - poznajemy po pieczęci.
List na stole przyniósł wieść o utracie Smoleńska. Domyślamy się, że dworzanie w wirze zabawy i uciech zapomnieli o całym bożym świecie.


Drugi plan
Przez uchylone drzwi widać pląsy towarzystwa dworskiego. Błazen zapewne też bawił się z nimi, teraz jednak uciekł z sali balowej w zacisze przybocznej komnaty. Tylko on jeden potrafi dostrzec konsekwencje tego wydarzenia dla dalszych losów Polski. Niczym prorok dźwiga na swych barkach cały osąd historii.
4. Stańczyk jest jednym z najważniejszych dzieł w polskiej sztuce. Jest to "obraz literacki", bogaty w treści i pod treści, odwołujący się do wielu sprzecznych schematów myślowych, przez co staje się inspiracją dla malarzy, filozofów i poetów. Dzięki Stańczykowi 24 -letni Matejko zdobywa rozgłos i uznanie.
Wywieziony w 1944 roku do ZSRR, został odzyskany przez Polskę dopiero w roku 1956. W konsekwencji płótno wiele straciło z pierwotnej świetności koloru. Nie dbano o jego właściwą ochronę - wiele razy przechowywany był w wilgotnych pomieszczeniach, przecierany z kurzu szorstką ścierką. Efekt? Dziś nie możemy podziwiać walorów kolorystycznych płótna - obraz ściemniał, a barwy zagasły.
Aktualnie obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
2 5 2