Proszę o recenzje polskiego filmu np.
Pan Tadeusz
Kogel Mogel
Quo Vadis
Według tych punktow :
-Ogólne przedstawienie dziela
(tytuł autor)
-Ogólne omówienie treści
-ocena dzieła
-zachęcenie odbiorców do zapoznania się z treścią
Z góry dziękuje za pomoc ;)

2

Odpowiedzi

2010-01-28T15:07:40+01:00

moge ci to podac


Quo vadis




Polskie kino w ostatnich kilkunastu lat to seria adaptacji wielkiej literatury
nalezacej przede wszystkim do kanonu lektur szkolnych
Pan Tadeusz, Przedwiosnie, Ofniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Syzyfowe prace.
Do tej listy nalezy dopisac Quo vadis, powiesc Henryka Sienkiewicza. Adaptacji tego filmu podjal sie niezwykle doswiadczony rzyser Jerzy Kawalerowicz, tworca niezapomnianego nominowanego do Oscara, Faraona.
Milosnicy Quo vadi, zadawali sobie pytanie, w jaki sposob rezyser odda ducha powiesci Sienkiewicza.Jakie watki zostana wyeksponowane,a jakie pominiete i na ile ta adaptacja bedzie wirna orgyginalowi, a na ile niezalezna. Poza tym ekranizacja Quo vadis miala byc pierwszym tak wielkim przedsiewzieciem w historii naszej knematografii hiperprodukcja w sylu amerykanskim: podkreslono wykorzystanie animacji komputerowych, bogactwo dekoracji, liczbe rekwizytow. Wszytkie te czynniki spowodawany, ze na premiere filmu czekano z wielkim zaciekawieniem.
Juz w trakcie realizacji bardzo czesto zadawano pytanie, czy fillm Kawalerowicza odniesie podobny sukces jak Faraon, czy staie sie artystyczny wydarzeniem kina polskiego.
Niesety , z przykroscia musze stwierdzic, iz tak sie nie stalo.
W szkolnej skali ocen od jeynki do szostki film ten oceniłbym na slaba trojke . wiecej w nim slabych fragmentow niz tych udanych.
Pierwszym zarzutem mzoe byc zatracenie specyfiki "ducha" powiesci Sienkiewicza, a przeciez dobra adaptacja to dzielo, ktore powinno wyrazac przede wszytkim klimat powiesci przenoszonej na ekran.
Nieuzasadnionym pomyslem wydaje se przesuniecie na drugi plan watku milosnego. W ten sposob filmowe Quo vadis koncentruje sie na dwoch problemach : wladzy i wiary. Tymczasem powiesc Sienkieiwcza jest akze tekstem mowiacym o milosci. Ekranizacja Kawalerowicza pozbawiona jest warstwy symbolicznej. Rezysr w budowaniu dramaturgii i akcji filmu ogranicza sie tylko do wydarzen zewnetrzynych. tego typu zabieg w znacznym stopniu zabuza fabule.
Do najwiekszych grzechow tej adapcji naleza jednak , bledy merytoryczne.
Oto kilka z nich: scena rzezi chszescijan z rozkazu Nerona ma miejsce w Koloseum, ktore zosalo zbudowane 12 lat po smierci wladcy; Seneka jest na pozegnalnej uczcie u Petrioniusza, a tak naprawde ten filozof nie zyl juz od pol roku.

pasi?
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T15:15:03+01:00
"Pan Tadeusz"
Autorem filmu jest Andrzej Wajda.
Rok 1811 i 1812. Któż nie skojarzy tych dat z epoeją narodową Adama Mickiewicza? Chyba tylko ten, kto bardziej od książki pamięta film Andrzeja Wajdy ,,Pan Tadeusz''. Doborowa obsada, a ty między innymi: Andrzej Seweryn (Sędzia Soplica), Daniel Olbrychski (Gerwazy), Michał Żebrowski (Tadeusz), Bogusław Linda (Jacek Soplica), Alicja Bachleda-Curuś (Zosia), Grazyna szapołowska (Telimena), marek Kondrat (Hrabia), Jerzy Binczycki (Maćko nad Maćkami). Świetna muzyka, autorstwa Wojciecha Kilara, scenariusz napisany przez Andrzeja Wajdę, który jednocześnie sprawował pieczę nad tym wspaniałym przedsięwzięciem.
Głównym tematem filmu jast spór między rodami Sopliców, a Horeszków. Potomkowie Stolnika organizują właśnie zjazd na dwór Sędziego. Zbrojny atak przerywa ingerencja Rosjan, a zwaśnione rodziny godzą przedstawiciele najmłodszego pokolenia: Zosia i Tadeusz. To wszystko rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych. Zabory, przemarsz wojsk Napoleona, z którym Polacy wiązali wielkie nadzieje na odzyskanie wolności - to właśnie w filmie znajdziemy.
W dziele Andrzeja Wajdy zachwyca nas właściwie wszystko. Jesteśmy pod wrażeniem mistrzostwa aktorów, czarują nas niezwykłe, piękne, bo polskie krajobrazy,urzeka cudowna muzyka! Podoba nam się jedyny w swoim rodzaju klimat życia dworskiego pełnego uczt, zabaw, wizyt w karczmie, lecz z drugiej strony kipiącego patriotyzmem. Oglądając tę zadziwiającą adaptację książki Adama Mickiewicza, niemalże zrywamy się, by razem z Tadeuszem i Hrabią walczyć w obronie kraju, a za chwilę chcemy przyłączyć się do nich na hasło Podkomorzego: ,,Poloneza czas zacząć''. Bo polonez w ,,Panu Tadeuszu'' to prawdziwy popis kunsztu reżyserskiego, aktorskiego, choreograficznego i muzycznego.
Jednym słowem - ten film to prawdziwa uczta dla ducha.