Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T14:42:26+01:00
Chcę scharakteryzować Zosie Horeszke z powieści Pan Tadeusz
Zosia, wnuczka Stolnika Horeszki, córka Ewy Horeszkówny i Wojewody jest najmłodszą osobą w "Panu Tadeusza" oraz nadaju mu świeżość.
Jeśli chodzi o wygląd, to dziewczyna jest wysoka i szczupła oraz ma piekną długa szyję. Ponadto, posiada drobne stopy i rączki, dziecinną twarzyczkę oraz oczy w kolorze lazurowym i jasnozłote, poskręcane w loczki włosy.
Bardzo kocha zwierzeta, o czym świadczy fakt, że podkradała ziarno jęczmienne z szafki ochmistrzyni, by je nakarmić. Sposób w jaki auto przedstawia nam Zosie jest celowy. Bohaterka krąży między ptactwem, dziecmi i ogrodem, tj. ukazana jest na łonie natury, więc sama wydaję sie bardzo naturalna, delikatna i naiwna.
Ponadto, Zosia jest jeszcze bardzo dziecinna. Gdy Telimena oświadcza jej, że zostanie przedstawiona szlachcie, dziewczyna skacze, klaszcze w dłonie, śmieje sie i płacze na przemian. Z drugiej strony młoda szlachcianka jest dojrzała emocjonalnie, bo uprzejmie rozmawia z Hrabia. Swój upór ukazuje nam w chwili, gdy wymusza na światowej ciotce narodowy strój na swoje zaręczyny z Tadeuszem. Taka postawa świadczy o jej wielkim patriotyźmnie i chociaż dziewczyna była wychowywana w Petersburgu, to nie hołduje ulotnej modzie. Zosia zachwyca wszystkich swoim ubiorem, co ją trochę oniesmiela, bo z natury jest bardzo skromna. Wnuszka Horeszki jest bardzo szlachetna i potrafi szanować innych. Odzwierciedla to sytuację, w której Tadeusz pyta ja o opinię w sprawie uwłaszczenia chłopów. Zosia odpowiada, że taką decyzję podejmuje mężczyzna, ale mimo to nie kryje swojej radości. Ta postać mi się bardzo podoba myśle że mogłabym się z nią zaprzyjaźnić