Odpowiedzi

2009-10-04T17:28:44+02:00
SKAŁA - WYKORZYSTANIE GOSPODARCZE

kamień - schody, parapety, blaty i inne elementy wykończeniowe
gips - materiał rzeźbiarski, modelowy, dekoracyjny, modele samochodów (przy opracowywaniu nowych kształtów karoserii), wyrób farb i lakierów, środek nawożenia i użyźniania gleby.
marmur - materiał na posadzki wewnętrzne, okładziny ścienne, blaty, lady, stopnie schodowe.
wapień - izoluje budynki, (trzydziestocentymetrowa) ściana wapienna zachowuje od strony wewnętrznej stałą temperaturę, wycisza dźwięki,może nie przepuszczać wody.
granit - płyty elewacyjne, płytki posadzkowe, okładziny ścienne, stopnie schodowe, parapety, blaty itp.
glina - surowiec do produkcji ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych.
piasek - przemysł szklarski, metalurgiczny.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-04T19:26:55+02:00
KAMIEŃ:
Wyroby z kamieni naturalnych cechują się szczególnym pięknem i wytrzymałością. Kamień jako materiał budowlany i dekoracyjny swoją niezwykłą karierę rozpoczął w czasach antycznych. Trwałość i piękno architektury kamiennej doceniono w sztuce renesansu i baroku.

GIPS:
Drobnoziarnista odmiana gipsu nosi nazwę alabastru i ma duże znaczenie dekoracyjne.Człowiek wykorzystuje gips do prac budowlanych i twórczości artystycznej od tysięcy lat. Najstarsze ślady zastosowania tego surowca sięgają 7500 roku p.n.e.

MARMUR:
Niepowtarzalne piękno marmuru zostało dostrzeżone już w starożytności. Współcześnie znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie jako materiał na posadzki wewnętrzne, okładziny ścienne, blaty, lady, stopnie schodowe. Marmur jest materiałem najbardziej klasycznym, a równocześnie ciągle na nowo odkrywanym.

GRANIT:
Granit ze względu na swoje naturalne właściwości ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Polecany jest jako doskonały materiał do realizacji obiektów użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu osobowego i kołowego. Możliwość wykonania różnej faktury powierzchni sprawia, że granit może być wykorzystywany wewnątrz i na zewnątrz doskonale spełniając funkcje użytkowe i dekoracyjne. Wykonywane elementy: płyty elewacyjne, płytki posadzkowe, okładziny ścienne, stopnie schodowe, parapety, blaty.

GLINA:
Glina od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec ceramiki. Do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne gliny. Dzisiaj stanowią one cenny surowiec do produkcji ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych.