Zapisz opis pojedynku Zbyszka z Rotkierem.
WSTĘP
-podaj przyczynę pojedynku
-zaprezentuj walczących
-opisz miejsce akcji
-opisz wygląd
ROZWINIĘCIE
-zrelacjonuj kolejne zdarzenie emocje walczących i nastroje widowni
ZAKOŃCZENIE
-oceń walkę rycerzy

2

Odpowiedzi

2010-01-28T16:13:09+01:00
Proszę państwa, znajdujemy się na placu przed zamkiem księcia Janusza. Tłumy ludzi gromadzą się na widowni. Wszyscy bardzo skupieni i przerażeni, są niepewni o los słynnego Zbyszka z Bogdańca!
Nagle widzimy z dala nadchodzącego Zbyszka w bogatej zbroi, której wielu rycerzy mogłoby mu pozazdrościć. Nadchodzi ta chwila! Rycerze powoli wchodzą na miejsce walki. Oboje uzbrojeni w topory i tarcze.
Rozpoczyna sę walka na śmierć i życie! Giermek Zbyszka, Czech Hlawa, od razu atakuje pachołka Rotgiera i po chwili, mimo błagania o litość, zabija go. Przychodzi czas na głównych uczestników walki. Oboje szybko przechodzą do ataku. Długo walczą ze sobą. Widzowie krzyczą z przerażenia, gdy widać, że Rotgier ma przewagę.
Jednak, gdy z widowni dobiegł krzyk: "Za Danuśkę, Zbyszku!", ten zebrał się w sobie i zadał przeciwnikowi śmiertelny cios w ramię. Rozradowana publiczność podbiegła do Zbyszka - bohatera, gratulując mu.

Pzdr..:D
13 3 13
2010-01-28T16:17:18+01:00
Pojedynek odbywał sie po wyzwaniu słownym oraz rzuceniu rękawicy.Walczona na udeptanej ziemi wybrana przez rycerzy bronią na śmierć lub niewolę.Pojedynkowaną się ku vhwale damie serca lub z powodu zniewagi.Jedna z odmian pojedynku był tzw. sąd boży na śmierć lub życie.
W powieści krzyżacy przedstawiono 2 typy walki
dla damy serca i sąd boży .
zbyszko pojedynkował sie z rotgierem żeby udowodnić że krzyżacy porwali Danuśke.
8 3 8