Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-28T17:52:31+01:00
1."Ikar" autor Peter Breughel (obraz namalował)
Głównym przekazem obrazu P. Breughela jest to, tragedia Ikara jest niezauważona przez otoczenie. Jego "upadek" nie wpłynął na życie ludzi w żadnym stopniu. Mimo dramatu jaki rozegrał się na ich oczach, nadal czynią to co należy do ich obowiązku: rolnik orze pole, pasterz pilnuje owiec, a piękny statek płynie dalej... Ludzie wobec tragedii Ikara są obojętni.

2."Ikar" autor Jarosław Iwaszkiewicza(opowiadanie napisał)
Opowiadanie Iwaszkiewicza jest nawiązaniem do obrazu Breughela. Tutaj również nikt nie zauważył zniknięcia, aresztowania chłopca-poza narratorem. Ludzie zajmują się własnym życiem, nie interesując się tym, co dzieje się dookoła. W obliczu wielu tragedii pokazują swoje prawdziwe oblicze-są obojętni na życie ludzkie.
2010-01-28T17:58:20+01:00
1. Obraz ten przedstawia upadek Ikara. Nikt nie zauważa tego, nie zdaje sobie sprawy ze śmierci Ikara. Ludzie zajmują się swymi obowiązkami i nie patrzą na to co dzieje się wokół nich. Obraz ten doskonale prezentuje to, że w gruncie rzeczy nasza śmierć pozostaje niezauważalna.
2. Opowiadanie to tak jakby opisuje obraz. Tutaj też nikt nie zauważył śmierci Ikara. Każdy robił to co do niego należało. Ludzie nie patrzyli wokoło siebie.
2010-01-28T18:36:13+01:00
1. Obraz P. Breughel'a nawiązuje do słynnej historii mitologicznej chłopca, który zbytnio zagubił się w swych marzeniach o lataniu i zapomniał o niebezpieczeństwie. Chłopiec na obrazie spada z dużej wysokości do wody, jego upadek jest jednak niezauważony przez innych ludzi. Mówi to o tym, jak nieczuli na krzywdy innych są ludzie.

2. W opowiadaniu J. Iwaszkiewicza również jest widoczny motyw Ikara. Tu także nikt nie dostrzega nieszczęścia- aresztowania chłopca. Wszyscy zajmują się swoim życiem, nie chcą mieszać się w sprawy innych. Są obojętni, nie chcą patrzeć ponad horyzont własnych problemów.