Odpowiedzi

2010-01-28T18:10:29+01:00
Am tytuł hymnu "Dies irae" powoduje wyobrażenie czegoś strasznego, co ma nastąpić. Stosowanie czasu przeszłego sugeruje wizję, jasnowidzenie, a ostatni z zacytowanych wersów konkretyzuje wizję w wyobrażenie Sądu Ostatecznego.
Zło, brzydota świata są materialne, natomiast dobro - należy do świata ducha. Dlatego właśnie tak konkretne, naturalistyczne są w hymnach obrazy zła.
Bogata jest symbolika hymnów. Ponure wizje poetyckie inspirowane Biblią albo elementami świata przyrody w niezwykłych skojarzeniach są jednak bardziej czytelne niż w symbolizmie i bardziej emocjonalne, ekspresywne. Ich ekspresywność zwiększa powtarzalność (np. motyw ognia).
Nowoczesna dla tamtej poetyki jest budowa wersyfikacyjna: wiersz nieregularny, wolny, wykorzystujący różnorodność, zmienność rytmu dla zwiększenia dynamiki, dramatyzmu obrazów.
J. Kasprowicz "Dies irae" - Wizja końca świata i sądu ostatecznego przedstawiona w sposób ekspresjonistyczny. Zgodnie z zapowiedzią biblijnych proroków, na głos trąb wzywających na sąd boży rozstępuje się ziemia i z jej szczelin wypełza całe zło: żmije, pijawki, jaszczurki. Na świecie szaleje niszczący ogień, słychać pękanie bloków skalnych i szum wichru niosącego zagładę. Trąby wzywają na sąd zarówno żywych, jak i umarłych. Temu katastroficznie pokazanemu widowisku przypatruje się zimny, lodowaty Bóg. Patrz też: katastrofizm.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T18:19:13+01:00
Apokalipsa staje się dzień po dniu, nie zapowiadają jej żadne znaki ani kataklizmy.Opisuje ona zerwanie przez Jezusa siedmiu pieczęci:
- 1 pieczęć - biały koń, jeździec z łukiem i wieńcem, symbol zwycięstwa dobra nad złem;
- 2 pieczęć - ognisty koń, jeździec z mieczem, symbol wojny;
- 3 pieczęć - czarny koń, jeździec z wagą, symbol zwycięstwa;
- 4 pieczęć - trupioblady koń, jeździec o imieniu śmierć, symbol zniszczenia;
- 5 pieczęć - przywołane zostają wizje dusz zabitych dla słowa Bożego, które domagają się od Boga wymierzenia kary za ich krew;
- 6 pieczęć - nadszedł dzień gniewu Baranka (Chrystusa), następują straszliwe kataklizmy;
- 7 pieczęć - nastał półgodzinny spokój, a później koniec świata.
Po wybrzmieniu siódmej trąby ukazała się Niewiasta, która porodziła Syna i walka w niebie między Michałem i jego aniołami a Smokiem i jego aniołami. Smok przekazał władze bluźnierczej Bestii, na usługach której była inna Bestia, której imię jest 666. Po jej przejściowym triumfie następuje triumf Baranka.
10 4 10