Odpowiedzi

2010-01-28T18:16:49+01:00
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Szanowni Państwo,

„Warszawa w dniu 3 maja 1791 roku przedstawiała widok niezwykły. Od wczesnego ranka ciągnęły na Plac Zamkowy rzesze mieszkańców Stolicy – wszyscy byli ożywieni, podekscytowani wieściami, że oto obradujący od trzech lat Sejm (zwany później Wielkim), ma podjąć najważniejszą uchwałę, która, wobec wiszących nad Rzeczypospolitą niebezpieczeństw, przynieść miała jedyny ratunek – radykalną reformę państwa. Przed Zamkiem zebrał się dwudziestotysięczny tłum, który, podchwytując dobiegające z Sali senatorskiej gromkie okrzyki, wołał: „Vivat Król! Vivat Konstytucja”. W owej rewolucyjnej wręcz atmosferze i wśród powszechnego patriotycznego uniesienia ustawa przyjęta została jednomyślnie. W drodze do kolegiaty św. Jana, gdzie Król i sejmujący udali się, aby zaprzysiąc Konstytucję, towarzyszyły im wiwatujące tłumy”…

Władze Warszawy, pragnąc uczcić to wielkie historyczne wydarzenie, organizują uroczyste obchody 215 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Mam prawdziwą przyjemność w imieniu własnym oraz władz samorządowych Stolicy zaprosić Państwa wraz z rodzinami w dniu 3 maja do wspólnego świętowania tej ważnej w dziejach Narodu Rocznicy.

Miasto Stołeczne Warszawa przygotowało wydarzenia kulturalne, pikniki, inscenizacje i koncerty, które nawiązując do epoki Oświecenia przybliżą klimat i atmosferę tamtych lat i przyczynią się do wspólnego, radosnego przeżywania tej tak ważnej i podniosłej w dziejach Rzeczypospolitej rocznicy.
3 4 3