Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T19:07:44+01:00
W 1410 roku doszło do wielkiej, z dawna wyczekiwanej rozprawy z Krzyżakami. Polacy i Litwini przygotowali się do niej starannie. Zimą Jagiełło i jego dowódcy obmyślili, posługując się mapami, plan działań wobec Zakonu. Chcieli uderzyć na jego stolicę- Malbork i złamać wojskową potęgę Krzyżaków. Zimą w największej tajemnicy zbudowano most pontonowy, po którym armia polska w czerwcu przekroczyła Wisłę i znalazła się na ziemiach Zakonu.
Decydująca bitwa rozegrała się 15 lipca w pobliżu wsi Grunwald. Jagiełło rozstawił wojska w lesie i ani myślał szybko rozpoczynać bitwy. Czekał ,aż lipcowy upał zmęczy zakutych w zbroje krzyżackich rycerzy. Decyzji króla NIE zmienił prowokacyjny dar Krzyżaków, którzy jako zachętę do boju przysłali Polakom dwa miecze, po czym cofnęli się nieco.
Bitwa zaczęła się koło południa. Polscy rycerze ruszyli do boju, śpiewając Bogurodzicę- hymn ku czci Matki Bożej. Walki trwały 6 godzin. Grunwaldzkie pole wypełnili jeźdźcy i piesi. Jagiełło ze wzgórza obserwował przebieg walk i dowodziłcałością bitwy. Krzyzacy zostali pokonani. Wielki mistrz poległ, a wraz z nim kilkanaście tysięcy rycerzy. Bitwę zakończyło zdobycie pełnego łupów obozu.

MAM NADZIEJĘ, ŻE POMOGŁAM;)
4 3 4