Odpowiedzi

2010-01-29T10:34:08+01:00
Niemcy Historia- Większa część terenów obecnych Niemiec w I tysiącleciu p.n.e. była zasiedlona przez Celtów, wypartych do I w. p.n.e. przez Germanów. W końcu I w. p.n.e. ziemie nad środkowym i górnym Renem weszły w skład cesarstwa rzymskiego (prowincje Górna i Dolna Germania). Plemiona germańskie żyjące między Łabą a Renem (Sasów, Bawarów, Szwabów) podporządkowali sobie w VI–VIII w. (w ramach swojego państwa) Frankowie, zostały one schrystianizowane do początku IX w. (m.in. działalność św. Bonifacego); w rezultacie podziału państwa Franków (843 Verdun) jego wschodnia część, będącą zalążkiem Niemiec, otrzymał Ludwik z dynastii Karolingów, później zw. Niemieckim (linia jego potomków wygasła 911). Państwo wschodniofrankijskie, które uległo wewnętrznej dezintegracji i podzieliło się na księstwa plemienne Frankonii, Szwabii, Bawarii, Saksonii, było niszczone przez najazdy Normanów, a w X w. — głównie Węgrów. 919–1024 panowała saska dynastia Ludolfingów. Pierwsi jej władcy, Henryk I i Otto I, podporządkowali sobie książąt i przy pomocy Kościoła skonsolidowali państwo.

Niemcy. Warunki naturalne

Ukształtowanie powierzchni. W granicach Niemiec znajdują się 3 duże regiony fizycznogeogr. Europy: Niz. Niemiecka, Średniogórze Niemieckie i strefa alp. (Wyż. Bawarska i Alpy). Północne Niemcy zajmuje Niz. Niemiecka, pokryta gł. osadami polodowcowymi, rzecznymi, lessowymi (na południu) i mor. (wybrzeże M. Północnego); północno-wschodnia część niziny, objęta zlodowaceniem bałtyckim, ma rzeźbę młodoglacjalną; na pojezierzach: Szlezwicko-Holsztyńskim, Meklemburskim i w Brandenburgii występują ciągi moren czołowych (wys. do 179 m, Helpter), piaszczyste równiny sandrowe, jeziora polodowcowe oraz szerokie pradoliny itd...

Świat zwierzęcy typowy dla środkowej Europy, spośród większych ssaków są rozpowszechnione jelenie, sarny i dziki, w Alpach — kozice i świstaki. Znaczna część powierzchni Niemiec znajduje się pod ochroną; liczne rezerwaty przyrody i parki nar., największy — Pustać Lüneburska (20 tys. ha).

Turystyka - 2004 Niemcy odwiedziło 45,4 mln turystów zagr. (nocujących), gł. z Holandii, USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch, Francji; wpływy z turystyki wynoszą 30,0 mld dol. USA (2003); gł. regionami turyst. są: Alpy (ośr. turyst. o świat. sławie — Garmisch-Partenkirchen), Schwarzwald (Baden-Baden), Harz, Rudawy, wybrzeża z przybrzeżnymi wyspami, dolina Renu; licznie odwiedzane zabytkowe miasta (m.in. Berlin, Lubeka, Hanower, Kolonia, Heidelberg, Drezno, Poczdam)

Ludnosc - Średnia gęstość zaludnienia 231 osób na km2; najgęściej zaludnione są obszary zachodnie, zwłaszcza Nadrenia Północna-Westfalia (500 osób na km2) z Zagłębiem Ruhry (ponad 1200 osób na km2), we wschodniej części Niemiec — Saksonia (w okręgu Chemnitz ponad 320 osób na km2); mała gęstość zaludnienia w północnej części kraju, zwłaszcza na Pojezierzu Meklemburskim (miejscami ok. 50 osób na km2). W miastach mieszka 88% ludności; gł. m.: Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt n. Menem, Essen, Dortmund, Stuttgart, Düsseldorf, Brema, Duisburg, Lipsk, Hanower, Drezno, Norymberga; największe zespoły miejskie tworzą 3 duże aglomeracje: reńsko-ruhrska, obejmująca Zagłębie Ruhry, Kolonię i Bonn, berlińska i reńsko-meńska wokół Frankfurtu n. Menem.

Niemcy- tradycje, zwyczaje

W Niemczech mimo tego, że jest to zjednoczony kraj, istnieje podział na 16 mniejszych państewek, zwanych Landami. Tradycje i obyczaje poszczególnych krajów związkowych podkreślają Lokalne imprezy oraz festiwale. Ludność każdego z Landów, czuje się związana z wszystkimi mieszkańcami Niemiec, a jednocześnie chce podkreślić swoją odrębność. Jeśli chodzi o karnawał, to z pewnością jest on najhuczniej obchodzony w Kolonii, Bonn czy Moguncji. W każdym mieście maja miejsce inne zwyczaje. W niektórych ludzie W odpowiedzi wkładają bardzo efektowne stroje karnawałowe, w innych natomiast maski z grymaśnymi minami. Uważa się, że najbardziej lubią bawić się Bawarczycy, ciekawe jest to, że w Bawarii święta religijne obchodzone są na przemian z pogańskimi. Niektóre z festiwali upamiętniają jakieś ważne wydarzenia historyczne, na przykład jednym z nich Kinderzehe. Niemcy na świecie słyną jednak z najhuczniej obchodzonych dożynek chmielowych. Oktoberfest sprawia, że Niemcy i turyści bawią się przy niezliczonych kuflach wspaniałego niemieckiego piwa.

W wielu miastach niemieckich odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe. Tzw. Weihnachtsmärkte posiadają specyficzną atmosferę. Na kiermaszu tym można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co jest ładne i kojarzy sie ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein), którego zapach roznosi sie po całym kiermaszu, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe np: Lebkuchen, Pfefferkuchen ( pierniczki. W Niemczech je się je tylko o tej porze roku. Jest wręcz dla nich niepojęte, żeby można je jeść o innej porze roku. Najsłynniejszym i najstarszym kiermaszem jest Christkindlesmarkt w Norymberdze (ger. Christkindlesmarkt in Nürnberg). Kiermasz Bożonarodzeniowy w Berlinie swoją sławę zawdzięcza, bogatej historii miasta, a przede wszystkim jego rynkowi z kościołem Św. Panienki, przepięknymi żródłami i piękną panoramą miasta. Kiermasz ten przyciąga wielu turystów z całego świata, wielką tradycję ma także kiermasz monachijski.

Weihnachten - Same Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Niemczech tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Mieszkańcy skladając sobie życzenia świąteczne posługują się „Frohe Weihnachten” „Fröhliche Weihnachten” czyli Wesołych Świąt. Tak jak i w Polsce wieczór wigilijny odbywa się w zaciszu domowym.


Ciekawostki


* Z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.
* Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści.
* Około 15,3 mln mieszkańców Niemiec (ok. 19%) to osoby nie-niemieckiego pochodzenia, z których 7-8 mln posiada (między innymi) niemieckie obywatelstwo.
* Szkoła Eberhard-Klein-Schule w Berlinie (Kreuzberg) od roku 2004 nie ma żadnego ucznia, którego ojczystym językiem jest język niemiecki.

10 4 10
to mialo byc o mniejszosci narodowej niemieckiej a nie o Niemczech