Odpowiedzi

2010-01-28T19:02:39+01:00
PPN jest parkiem Narodowym ,ponieważ zawiera cenne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych. Na obszarze Pienińsiego Parku Narodowego występuje 1100 gatunków roślin naczyniowych np: pszonak pieniński i mniszek pieniński. Występują również liczne gatunki roślinności górskiej.W Pieninach doliczono się prawie 7 tys. gat zwierząt np jeleń ,sarna, borsuk czy ryś ,a w jaskiniach żyją nietoperze. Natomiast w Dunajcu żyją unikatowe gat wodne.
2010-01-28T19:07:34+01:00
Park Pieniński jest parkiem narodowym ponieważ zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z Pienin Spiskich włączone zostały w obszar parku tylko Zielone Skałki. Ma najwyższy wśród wszystkich polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca . Atrakcją turystyczną jest również Zamek w Czorsztynie. 53% powierzchni parku to własność Skarbu Państwa, reszta to tereny prywatne na których prowadzona jest działalność gospodarcza.
2010-01-28T19:09:31+01:00
Ten park utwożono, poniewaz chciano uchronic jak najdłuzej piękno tego obszau. pomnikiem przyrody na tym obszrze jest sosna położona na Sokolicy na dosć dużej wysokości. założone ten park aby chronić zwierzęta zadko spotykane np. mięczaki(odmiana ślimaka bez muszli), pająki, pijawki, skorupiaki,roztocze, koszazre itp. Na terenia parku jest żadko spotykana roslnność najczęściej ubarwiona kolorem fioletowym. W pieninach jets spotykana duza ilość łąk. Ten park jest jednym z najładniejszych w Polsce.