Odpowiedzi

2010-01-28T19:19:51+01:00
Skraplanie powietrza polega na obniżeniu jego temperatury do -200 stopni Celsjusza.
Skroplone powietrze ma barwę jasno -niebieską i ma gęstość trochę mniejsza od gęstości H20.Ze skroplonego powietrza można poprzez destylację frakcjonowana otrzymać otrzymać tlen i azot,
Pamiętaj o Karolu Olszewskim i Zygmuncie Wróblewskim, którzy pierwsi dokonali skroplenia wielu gazów min,powietrza jako mieszaniny jednorodnej gazów.
17 4 17
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T01:16:22+01:00
Skraplanie powietrza jest czyms odwrotny do stapiania cial stalych lub jak kto woli metali gdzie musimy dostarczyc energie do stopienie tych cial. w przypadku gazów musimy obnizyc temperature zeby otrzymac ciecze, gdzie ilosc i objetosc gazówjaka zajmuja jest znaczaco duza. a odleglosc miedzy czasteczkami jest duza poruszaja sie one na sposób chaotyczny, dzieki poisiadaniu duzej energi, przechodzac w ciecz oddaja jej czesc tym samym poruszajac sie wolniej oraz a tym samy odleglosc miedzyczasteczkowa sie zmniejsza. poprzez obnizanie temperatury z 0*C lub 273,15*k skraplaja sie gazy które maja zblizone temperatury skraplania sie, pytanie czy jest granica do której mozemy obnizyc temperature, otuz ta granica lezy blisko granicy 0*k lub -273*c jets to temperatura przjscia cieklego He w stala czyli najbardziej upakowana. Hel jest ostatnim gazem kóry sie skrapla sie najnizej jest to temperatura okolo -272*c takze nielato osiagnac taka tem. oraz ilosc He zawarta w powietrza jest znikoma lae jest go sporo na sloncu, gdzie powstaje w wyniku przemian jadrowych.
1 5 1