Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-28T20:03:56+01:00
Tytoń stanowi nie tylko na naszym kontynencie główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka. Tytoń jest drugą główną przyczyną śmierci na świecie. Jest to aktualnie zgon jednego z dziesięciu dorosłych (około 5 milionów zgonów każdego rok). Jeżeli aktualny wzrost palenia będzie kontynuowany, to spowoduje ze do roku 2020 będzie umierało 10 milionów ludzi każdego roku.
W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), teratogennym (uszkadzającym płód) oraz kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów)
Substancje smołowate(rakotwórcze) podrażniają tkankę płuc i mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oraz nowotworów. Dym tytoniowy inicjuje oraz pobudza rozwój nowotworów, zawiera około 60 substancji rakotwórczych tj.:
- węglowodory aromatyczne
-nitrozaminy
-estry kwasów tłuszczowych
-metale ciężkie
-pierwiastki promieniotwórcze
-chlorek winylu

Dane o polskich palaczach:

- 9 mln Polaków to nałogowi palacze
- 57 % palaczy to mężczyźni
- 54 % palaczy wypala 11-20 papierosów dziennie, co drugi palacz uważa, że bardzo trudno jest
rzucić palenie bez pomocy lekarza lub produktu wspomagającego
- ponad 70 % palaczy chce rzucić palenie, a 68 % zrobiłoby to od jutra gdyby wierzyło w powodzenie
- 80 % palaczy uważa, że nie powinno się palić przy dzieciach ale robi to 15 %
- przeciętny palacz rzucał palenie 7 razy
- 90 % palaczy rzuca palenie za pomocą silnej woli bez wsparcia farmakologicznego

Palenie tytoniu powoduje wiele chorób:
(Jamy ustnej)
• Pod wpływem palenia tytoniu następuje wzmożone wydzielanie śliny. Nie jest to bez znaczenia, gdyż nadmiar śliny upośledza trawienie pokarmów, hamuje łaknienie i niekiedy zmienia poczucie smaku.
• Mogą prowadzić do powstawania leukoplakii - rogowacenia białego, tzw. plamy palacza. Leukoplakia jest zaliczana do stanów przedrakowych. Jest najczęstszą zmianą mającą skłonności do zezłośliwienia. Odsetek przejścia jej w raka jest dość duży - 10-12% przypadków
• Rak wargi i języka
• Palenie sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Zęby u palaczy są przebarwione, żółtawe lub brązowe, powstaje kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust

(Serca)
• Nikotyna przyłącza się do receptorów nikotynowych i wywołuje podwyższenie ciśnienia krwi, przyspieszoną akcję serca oraz większe obciążenie pracy serca. Prowadzi to do zwiększonego zużycia tlenu przez mięsień sercowy, a u niektórych osób może wywołać zawał serca.


(Nowotwory)
• Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani
• Nowotwory złośliwe płuc

(Oddziaływanie papierosów na dziecko)
• Dzieci, których rodzice palą częściej zapadają na choroby układu oddechowego oraz mają zmniejszoną objętość płuc. Również ryzyko rozwoju raka płuca w wieku dojrzałym podwaja się, jeśli ekspozycja na palenie jednego z rodziców trwa co najmniej 25 lat, a w przypadku palenia przez dwoje rodziców 12,5 roku.
• Bierne palenie szkodzi także człowiekowi w prenatalnej fazie życia. Badania epidemiologiczne wykazały, że w Polsce około 30 proc. kobiet pali w ciąży. Przez łożysko przenikają zarówno nikotyna, jak i tlenek węgla, a stężenie nikotyny może być nawet o 15 proc. wyższe u poczętego dziecka niż u matki. Nikotyna i tlenek węgla zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i zmniejszają ilość tlenu dostarczanego dziecku. Pozostaje ono w stanie niedotlenienia, co powoduje zahamowanie jego rozwoju

• Palenie przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, urodzenia martwego dziecka, powikłań okołoporodowych związanych z opóźnionym rozwojem płuc, niewydolności oddechowej, zaburzeń kardiologicznych oraz poważnej niedowagi noworodka.

(Inne)
• Zmiany trądzikowe
• Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ pokarmowy.
• Palenie wpływa negatywnie na iloraz inteligencji, może być przyczyną chorób układu krążenia, oddechowego, może wywołać skłonność do alergii.
• Szczególnie na rozwój choroby nowotworowej podatne są: układ krwionośny, oddechowy, pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek
• Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniaka aorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń degeneracyjnych mięśnia sercowego, schorzeń naczyń mózgowych, schorzeń naczyń obwodowych, krwotoku mózgowego jest znacząco większa u osób palących jak niepalących
• Palenie papierosów prowadzi do zwiększenia zawartości cholesterolu oraz rozwoju blaszek miażdżycowych
• Zwiększa się podatność na osteoporozę i chorobę Crona


Tytoń jest drugą główną przyczyną śmierci na świecie. Jest to aktualnie zgon jednego z dziesięciu dorosłych (około 5 milionów zgonów każdego rok). Jeżeli aktualny wzrost palenia będzie kontynuowany, to spowoduje ze do roku 2020 będzie umierało 10 milionów ludzi każdego roku.


Na całym świecie od wielu lat toczy się intensywna kampania przeciwko paleniu papierosów. W wielu krajach, w tym w Polsce, wprowadzono całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Właściwa edukacja, wysokie ceny papierosów oraz „moda na niepalenie” to drogi do ograniczenia liczby palaczy.


Tylko nie wiem czy ci o to chodziło...
5 5 5