Odpowiedzi

2011-08-27T22:34:21+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

JOSEPH HAYDN ( ur. w 1 732 r. w Rohrau, zm. w 1809 r. w Wiedniu ) Austriacki kompozytor, jeden z klasyków wiedeńskich – chronologicznie najwcześniejszy. Muzyki uczył sie od wczesnego dzieciństwa, bowiem pobierał lekcje już od szóstego roku życia. Uczył się jednocześnie gry na fortepianie i skrzypcach, a także spiewu, jednak jego edukacja muzyczna nie była systematyczna. Około 18 roku życia zainteresował się Haydn twórczością kompozytorską.

Mając 27 lat otrzymał pierwsze stanowisko kompozytora na dworze hrabiowskim w Lukavec, a w dwa lata później u księcia Esterhazy`ego w Einsenstadt. Działał w tym mieście jako dyrygent i kompozytor przez około 30 lat. W 1790 r. zmarł książę Esterhazy, a następca księcia nie był zainteresowany działalnością orkiestry na swoim dworze i zespół rozwiązał.

W czasie pobuty Haydna w Wiedniu 58-letni wówczas kompozytor otrzymał kontrakt obejmujący napisanie i dyrygowanie w Londynie 12 symfonii. W następnym roku twórca otrzymał prestizowy tytuł "Gradum Doctoris in Musica Honoris Causa", nadany przez słynna uczelnię - Uniwersytet Oksfordzki. Od tej pory większą część swojego czasu kompozytor spędzał w Londynie.

W wieku 63 lat Haydn powrócił do Eisenstadt, gdzie ponownie otrzymał propozycję prowadzenia kapeli książęcej. Ostatnie lata życia spędził prawie wyłącznie w Wiedniu i tylko w miesiacach letnich wyjeżdżał na krótko do Eisenstadt. Zmarł w Wiedniu i na życzenie rodziny książąt Esterhazy w 1820 roku trumnę z prochami kompozytora przeniesiono do Eisenstadt, gdzie spoczywa w miejscowym kościele.

Ważniejsze dzieła

104 symfonie (np. "Poranek", "Niedźwiedź", "Kura", "Z uderzeniem w kotły", "Zegarowa")

16 uwertur

Muzyka kameralna – 83 kwartetów smyczkowych, duety, tria

24 koncerty na fortepian,  

4 koncerty  na skrzypce,

5 koncertów na wiolonczelę,

1 koncert na kontrabas,

koncerty na instrumenty dęte: na flet, na trąbkę i na waltornie.

Sonaty – 52 sonaty na klawesyn lub fortepian

14 mszy i dzieł religijnych

4 oratoria (np. "Stworzenie świata", "Pory roku")

24 opery

Kantaty, arie, pieśni.

J. Haydn, podobnie jak Mozart i Beethoven, ustanowił wzorce dla wszystkich uprawianych przez siebie gatunków muzycznych. Jego zasługi zapewniły mu wyjątkowe miejsce w historii. Usystematyzował też ostatecznie skład orkiestry symfonicznej i ustanowił wzorzec dla swoich następców, którzy poszukiwali nowych możliwości brzmieniowych, dążąc do jej maksymalnego wykorzystania.

 

Pozdrawiam.

5 4 5