Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Roma
  • Community Manager
2010-01-29T01:26:02+01:00
Jan Kochanowski ur. 1530 w Sycynie koło Zwolenia, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie – poeta polski epoki renesansu, sekretarz królewski. Był przedstawicielem filozofii eklektycznej – stoicyzmu, epikureizmu, renesansowego neoplatonizmu i głębokiej wiary w Boga, łącząc tradycję antyku i chrześcijaństwa.
Twórczość:
-Zuzanna
-Szachy
-Satyr albo Dziki mąż
-Odprawa posłów greckich
-Psałterz Dawidów
- Treny (wyd. 1580)
- Fraszki
- Pieśni księgi dwoje
- Wróżki (wyd. 1587)
- traktat Iż pijaństwo jest rzecz sprosna a nieprzystojna człowiekowi
- Elegie - w języku łacińskim

Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus Torinensis) ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku – polski astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski, duchowny katolicki.
Wkład Kopernika w rozwój nauki:
- najważniejsze dzieło to De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach 1515-1530, ale ukazało się dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.
- sformułowanie prawa Kopernika-Greshama (ekonomia) to zasada mówiąca, że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy, ten "lepszy" pieniądz będzie gromadzony, a w obiegu pozostanie głównie ten "gorszy". Krótko mówiąc, gorszy pieniądz wypiera lepszy.
- sformułowanie twierdzenia Kopernika (geometria) - Jeśli wewnątrz dużego okręgu toczy się bez poślizgu okrąg o promieniu dwa razy mniejszym, to dowolny, lecz ustalony punkt małego okręgu porusza się po średnicy dużego.

Erazm z Rotterdamu (łac. Desiderius Erasmus Roterodamus) właściwie Gerhard Gerhardson, urodzony 28 października prawdopodobnie 1469 roku w Rotterdamie, zmarł 12 lipca 1536 w Bazylei, holenderski filolog, filozof, pedagog, jeden z czołowych humanistów renesansu (książę humanistów), propagator kultury antycznej, pisarz, myśliciel chrześcijański, katolicki duchowny (oskarżony o herezję). Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.
Dzieła
Erazm pisał wyłącznie po łacinie, wypracowując w niej własny styl, różny od włoskiego cyceronianizmu, który krytykował jako niewolnicze podążanie za wzorem mistrza. W większości jego dzieł można znaleźć wskazówki, czy pouczenia dydaktyczne. Do pedagogicznych prac należy zaliczyć:
- O sposobie studiów
- Rozmówki dla dzieci
- O sposobie pisania listów
- Cyceronianin czyli najlepszy sposób mówienia
Mowa o konieczności kształcenia chłopców zaraz od urodzenia w cnocie i naukach
O wytworności obyczajów chłopięcych
Znane dzieła:
- Podręcznik żołnierza Chrystusowego - 1503
- Pochwała głupoty - 1509
- O wolnej woli - 1524
- Xsięgi które zowią język

Tycjan, właśc. Tiziano Vecelli lub Vecellio, ur. ok. 1488-1490 w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 w Wenecji – włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Uczeń Giovanniego Belliniego oraz Giorgione'a.
Od imienia artysty wywodzi się słowo tycjanowski używane na określenie koloru rudopomarańczowego, często przezeń wykorzystywanego w obrazach.
Obrazy o tematyce religijnej
-Cierniem koronowanie
-Magdalena
-Prezentacja Marii w świątyniPieta
-Cierniem koronowanie
-Madonna rodziny Pesaro
-Madonna z Dzieciątkiem
Obrazy o tematyce mitologicznej
-Flora
-Danae
-Wenus z Urbino
-Bachus i Ariadna
-Flora
-Bachanalie
-Wenus i Adonis
-Śpiąca Wenus
Portrety
-Portret kobiety (La Bella)
-Portret młodego anglika
-Portret Pietra Aretina
-Portret Jacopa Strady
-Karol V
Inne
-Koncert wiejski
1 5 1