Odpowiedzi

2010-01-28T20:37:51+01:00
Nic nie wiadomo o pochodzeniu Ebenezera Scrooge'a ani o jego dzieciństwie. Poznajemy go, kiedy jest już starym człowiekiem, istnienie siostrzeńca pozwala się domyślić, że miał siostrę. Bohater jest kupcem, właścicielem domu handlowego, który założył i prowadził wraz ze wspólnikiem, Jakubem Marleyem. Po śmierci partnera sam zabiegał o rozwój firmy.
Scrooge jest starcem o odpychającym wyglądzie: rysy jego twarzy są ostre, nos długi, na policzkach widać głębokie bruzdy. Ma spojrzenie lodowate. Nieruchome rysy zastygły w grymasie złości.
Był człowiekiem zgryźliwym i nieprzystępnym. Nie lubił towarzystwa innych, a szczególnie młodych i zadowolonych z życia. Zamknięty w sobie, nie dostrzegał potrzeb innych. Wiecznie niezadowolony, nie szczędził wszystkim złośliwych uwag.
Scrooge nie miał właściwie żadnych zalet charakteru. Jedynie jakie można wymienić, to pracowitość i konsekwencja w dążeniu do celu(czyli do gromadzenia kapitału). Poza tym był skąpy, także jeśli chodzi o własne potrzeby, bezwzględny, a nawet okrutny w stosunku do swego pracownika, zimny i wyrachowany. Nikomu nie ufał, sądził, że wszyscy chcą go oszukać i 'naciągnąć'. Najlepiej charakteryzuje go bezpośrednio sam narrator : 'Och, twardą miał rękę ten Scrooge i umiał wyciskać pot z ludzi. Chciwy, chytry, łapczywy stary grzesznik, dusił i ze skóry obdzierał swoje ofiary. Twardy był i ostry jak krzemień (...)'.
Moim zdaniem to negatywny wizerunek człowieka ma odstraszyć czytelnika. Postać jest zła, czarna, mało prawdopodobna. Okazuje się, że nawet największy grzesznik może się poprawić, a w ogóle to nie ma ludzi naprawdę złych, są tylko samotni i nieszczęśliwi.

Myślę, że pomogłam.. ;pp
3 3 3