Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-04T19:51:44+02:00
Szerokie grono odbiorców
nie powinien być zbyt długi; zxeby ie dzil; ciekawa forma; zakakjace przemyslenia; forma; wykrzyknieia; pyt retoryczne; bezposrednie zwroty do odb; metafory; przyklady; latwosc w odbiorze; wielowatkowosc; jasno stawiac tezy i pytania;list powinien miec wskazanego adresata adresatrow; zachecic jakims naglowkiem? porszac jedynie wazne tematy;problemy
5 3 5
2009-10-04T19:53:57+02:00
Nie ma jednego odbiorcy, krótki, zwięzły, itp.
3 3 3
2009-10-04T19:58:28+02:00
Długość - list nie powinien być zbyt długi, głównie ze wzgledu na osoby popierające, które zwykle nie mają czasu na czytanie wielostronicowych opracowań.
Wielowątkowość - list powinien poruszać jeden lub zaledwie kilka konkretnych aspektów. Nie może być zbyt rozbudowany. Należy pytać lub poruszać konkretną sprawę. Jasno stawiać tezy i pytania. Jeśli akcja tego wymaga, można napisać kilka listów. Trzeba jednak pamietać, że każdy list z osobna wymaga zbierania podpisów poparcia.
Adresat - list powinien mieć wyraźnie wskazanego adresata (lub adresatów; zalecane jednego). Powinna to być pełna i jednoznaczna nazwa instytuacji lub imię i nazwisko osoby tak, aby bez wątpliwości adresat wiedział, iż on jest odbiorcą listu i to właśnie on, a nie kto inny powinien na niego odpowiedzieć.
Język - list powinien być napisany w sposób zrozumiały, bez użycia, w miarę możliwości, fachowego słownictwa (chyba, że dotyczy konkretnej społeczności znającej się na przedmiocie listu i do takiej tez osoby jest adresowany)
Szkic - autor tworząc list powinien zapisać go najpierw w postaci szkicu, a dopiero, gdy będzie w pełni zredagowany opublikować go. Edycja treści opublikowanego listu jest dozwolona ale tylko do momentu gdy list zostanie przez kogoś poparty. Od tej pory edycja jest zablokowana. Dzięki temu nie jest możliwe wykorzystanie czyjegoś poparcia przy zmienionej (innej) treści listu.
2 4 2