Odpowiedzi

2009-10-04T20:11:07+02:00
Wypoczynek bierny jest dla osób, które pracują fizycznie. Natomiast wypoczynek czynny sprzyja osobą pracującym "psychicznie" albo "umysłowo" ;p
Także dla gimnazjalisty jak najbardziej wypoczynek czynny ;]
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-04T22:33:49+02:00
Wypoczynek czynny powinien być integralną częścią treningu. Aktywny wypoczynek o niskiej intensywności (ok. 50% VO2 max) sprzyja usuwaniu nagromadzonego kwasu mlekowego. Przykładowo już 15-minutowy bieg pozwala na obniżenie stężenia mleczanu we krwi z 12 mm/l do 2 mm/l, znacznie skracając czas potrzebny na utylizację tego metabolitu wysiłkowego.

Na zakończenie każdego treningu powinno wykonywać się ćwiczenia rozciągające na mięśnie przykurczone, a ćwiczenia wzmacniające na mięśnie nadmiernie rozciągnięte. Działania te zapobiegają urazom przeciążeniowym oraz usprawniają transport do mięśni substancji odżywczych poprzez zmniejszenie oporu przykurczonych mięśni oraz przez podtrzymanie tzw. "pompy mięśniowej". Bardzo niska intensywność tych ćwiczeń nie powinna sprawiać trudności w ich wykonaniu nawet po bardzo męczącym treningu. Już 15 minut ćwiczeń rozciągających wykonanych po treningu może ograniczyć wystąpienie urazów przeciążeniowych.
Wypoczynek bierny polega na ograniczeniu do minimum aktywności umysłowej i mięśniowej. Jego najbardziej efektywną formą jest sen, który ma duże znaczenie przy odzyskiwaniu równowagi psychofizycznej. Dla przebiegu procesów regeneracyjnych decydujące znaczenie ma faza snu REM, podczas której wyraźnie obniża się napięcie mięśni szkieletowych. Prawdopodobnie także w tym czasie następuje konsolidacja pamięci i procesów poznawczych. Zaburzenia tej fazy snu mogą być przyczyną trudności w uczeniu się nowych czynności ruchowych, zaburzeń koordynacyjnych, niezdolności do wykorzystania potencjału motorycznego czy umysłowego.

W okresie dużych obciążeń treningowych zawodnicy powinni w miarę możliwości znaleźć czas po obiedzie na 20-30 minutową drzemkę. Drzemka nie powinna jednak przekraczać 1 godziny ze względu na niebezpieczeństwo rozregulowania rytmu sen-czuwanie.
3 2 3