Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T15:04:19+01:00
Drzewa nagonasienne to:
Sosna i Drzewa należące do nagonasiennych, to najczęściej drzewa iglaste, nie zrzucające igieł na zimę. Są dobrze przystosowane do zimniejszych klimatów. Dominują w górach oraz na dalekiej północy (Skandynawia, Syberia, Kanada). Jedynym wyjątkiem jest miłorząb, który jest drzewem liściastym, ale nagonasiennym.

Cykl rozwoju roślin nagonasiennych?:
Zapylenie polega na przeniesieniu pyłku na kwiat żeński. Ziarno pyłku wpada przez okienko na ośrodek zalązka. Osłonki zasklepiają się żywicą i zamykają zalązek. Zalązek pozostaje w tym stanie do wiosny następnego roku. Ziarko pyłku kiełkuje tworzy łagiewkę pyłkową. Wrasta ona przez ośrodek do woreczka zalązkowego.Jej zadaniem jest doprowadzenie plemnika do komórki jajowej.Dwa plemniki powstają przez podział komórki generatywnej. Słabszy plemnik ginie a drugi zapładnia komórkę jajową. Plemnik nie posiada organelli ruchu (zastępuje je łagiewka). Rozwój zalązka w nasienie trwa ok 3 lata. Z osłonki powstaje łupina a bielmo pierwotne się rozrasta.
Rozmnażanie bezpłciowe odbywa się poprzez nasiona a płciowe za pomocą oogami. Na sporofit składa się cała duża roślina (korzeń, łodyga,, liście, kwiaty BEZ WORECZKA ZALĄZKOWEGO).
Gametofity są rozdzielnopłciowe. Ziarna pyłku mają ścianę zewnętrzną silnie skutynizowaną EGZYNĘ i wewnętrzną INTYNĘ. U niektórych iglastych ziarna pyłku mają po bokach 2 pęcherze z powietrzem . Pęcherzy brak u sagowców, miłorzębów i gniotowych.
2 4 2