Napisz list po angielsku . ( w liście zawarte ma być ze jestem w karaibach dobrze się bawie opis co robie ) ma byc 5 zdań a na koncu do zobaczenia w szkole i pozdrowienia . Pisze to do nauczycieli . Bradzoa ma a być dobra ale nie aż tak bardzo bo mama 3 z angola .

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T15:21:21+01:00
Hello (name of teacher) !
What are you going to do on this holidays ? I'm on Caribbean islands now. I'm in a big hotel near the beach. There is a fantastic weather, and I'm sunbathing and eating ice creams every day ! I'm going to take pictures of beautiful views, too. I hope that your holidays promises to be as good as mine. See you soon at school !

(Your name)

Cześć (imie nauczyciela) !
Co będziesz robić w te wakacje? Ja jestem teraz na Karaibach. Jestem w wielkim hotelu w pobliżu plaży. Jest fantastyczna pogoda, a opalam się i jem lody codziennie! Mam zamiar robić też zdjęcia pięknych widoków. Mam nadzieję, że twoje wakacje zapowiadają się równie dobrze jak moje. Do zobaczenia wkrótce w szkole!

(Twoje imie)
2010-01-29T15:22:22+01:00
Dear Teachers,
I am in Caribbean. Weather is great. Sun is shining ang is very hot. I am sunbathing. I live in beautiful hotel near the sea. i do not want go to school after holidays.
Good holidays.
See you at school
Yours faithfully
XYZ