Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T16:14:17+01:00
PAPUA - NOWA GWINEA
Papua- Nowa Gwinea jest krajem niepodległym od 1975r. Powstała z Terytorium Powierniczego Nowej Gwinei i Terytorium Papua. Zajmuje wschodnią część wyspy Nowej Gwinei oraz szereg archipelagów i wysp przybrzeżnych ( Luizjady, Woodlark, Wyspy Trobrianda, i inne) Większą część powierzchni zajmują wysokie łańcuchy górskie. Ich najwyższy szczyt - Góra Wilhelma wznosi się na 4694m n.p.m.. Niziny występują jedynie na wybrzeżach oraz w dolinach większych rzek.
Klimat kraju jest gorący i wilgotny o nieznacznych wahaniach temperatur w ciągu roku. Wwysokich górach klimat jest chłodniejszy i zdrowszy. Szata roślinna odznacza się dużym bogactwem gatunków i występowaniem roślin endemicznych. Panującym typem roślinności są tu wilgotne lasy równikowe. Na obszarach górskich roślinność zmienia się wraz ze wzrostem wysokości- od lasów równikowych u podnóża gór do łąk alpejskich w najwyższych partiach. Na szczytach wysokich gór występują nawet śniegi i lodowce. Dla fauny Nowej Gwinei charakterystyczne są zwłaszcza rajskie ptaki i kazuary.
Nowa Gwinea należy do najmniej poznanych zakątków świata. Niektóre plemiona żyją tu jeszcze na poziomie ludzi epoki kamiennej i do niedawna praktykowały kanibalizm.
Większość Nowej Gwinei ze względu na gęste wilgotne lassy równikowe, wysokie góry i zuoełny brak dróg jest niedostępna dla turystów. najlepiej znane są okolice miasta Goroka oraz Mt. Hagen, które słyną z festiwali tradycyjnych tańców papuaskich. Interesujące są też Wyspy Trobrianda znane z badań polskiego etnologa B. Malinowskiego.
Obszar:461,7tys. km. kw
Stolica: Port Moresby
3 3 3