Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-29T16:12:38+01:00
Angielski :

My worst vacation befall yourselves 2 years ago.2 july I had to leave with cousin for grandmother on village on month of vacation.When july go to grandmother come on already.
First day I had very greatness, when plays on basketball I fatten yourselves as well broke finger with my arm.As it happens after visit at physician, that finger had weeks gypsum by three weeks.I was bad.
When vapors day still make option yourselves cousin play football.For several on grass minutes of games I crash and I had my leg broken.
Unfortunately, physician has said that month had leg in gypson.I must spend in house change vacation.I walked on for physician rehabilitation only.This were my worst vacation on life.

Polski :

Moje najgorszę wakacje wydarzyły się 2 lata temu. 2 lipca razem z kuzynem miałem wyjechać do babci na wieś na miesiąc wakacji. Kiedy nadszedł już 2 lipiec pojechałem do babci. Pierwszego dnia miałem ogromego pecha ponieważ, podczas gry w koszykówkę z kolegami przewróciłem się i złamałem palec u ręki. Po wizycie u lekarza okazało się, że bedę miał palec w gipsie przez 3 tygodnie. Byłem wściękły. Po paru dniach mimo to wybrałem się z kuzynem pograć w piłkę nożną. Po kilku minutach gry poślizgnełem się na trawie i złamałem nogę. Niestety lekarz powiedział że bedę miał nogę w gipsię przez jeden miesiąc. Reszte wakacji musiałem spędzić sam w domu. Musiałem jedynie chodzić na rehabilitacje do lekarza. To były moje najgorsze wakacje w życiu.