Odpowiedzi

2012-07-24T19:47:41+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Folklor to rdzenna muzyka ludowa związana z charakterystycznymi cechami danego kraju. Cechuje ją m. in. anonimowość,  bowiem muzycy ludowi nie znali zapisu nutowegoi utwory przekazywane były drogą tradycji z pokolenia na pokolenie. Dlatego melodie ludowe są zazwyczaj krótkie i nieskomplikowane. Pieśni ludowe są często dziełem zbiorowym anonimowych twórców.

Niektóre pieśni spotyka się jednocześnie w wielu regionach. Nie są one jednak identyczne – mimo zachowanych cech ogólnych, wykazują dość duże zróżnicowanie w szczegółach. Te warianty są wynikiem oddziaływania wielu czynników. Przede wszystkim ludowi wykonawcy przystosowują pieśni do typu muzyki własnego środowiska. Jest to zjawisko zmienności świadomej. Pieśni ulegają także zmienności nieświadomej, będącej konsekwencją przekazywania tradycją ustną.

Folklor przyczynia się do wzrostu świadomości narodowej i staje się podstawą tożsamości etnicznej narodów europejskich.

 

Pozdrawiam.

1 5 1
2012-07-24T20:42:48+02:00

Folkor to muzyka ludowa. Krótkie utwory mające charakterystyczną cechę : były wykonywane one bez nut, przekazywane rodzinnie. Muzyka ta i jej utwory był w pewnym stopniu tradycją i obyczajem.