A więc mam z geografii napisać ;
zad.1 Porównac gestość zaludnienia Wyżyny Brazylijskiej i Niziny Amazonki .
zad.2
Korzystając z dostępnych źródeł informacji , napisz dlaczego obszar puszczy amazońskiej jest nazywany zielonymi płucami Ziemi . Ustal jakie są największe zagrożenia dla brazylijskiej selwy.
Te zadania mam do czwartku . Więc licze na jakies odp ;) dam największą ilość punktów ;)

3

Odpowiedzi

2010-01-29T17:36:47+01:00
Ad.1
Nizina Amazonki w przeciwieństwie do Wyżyny Brazylijskiej jest mniej zaludniona ze wzgledu na klimat tam występujący, a mianowicie na obszarze Niziny Amazonki występuja czeste deszcze i nie sprzyja to dogodnym warunkom do mieszkania, po za tym większośc teog terenu zajmuja lasy deszczowe. Natomiast obszar Wyżyny Brazylijskiej jest bardziej zaludniony, ponieważ klimat jest łagodniejszy.

ad.2
Puszcze amazonska nazywamy zielonymi płucami Ziemi, ponieważ zbierają dwutlenek węgla z powietrza i zamieniaja na tlen potrzebny nam do oddychania.
Największym zagrożeniem jest wycinka tych lasów, gdyż beda one produkowały mniej tlenu.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T17:42:19+01:00
Akurat miałam ten temat na ostatniej lekcji :).

Zad1.
Nizina Amazonki nie jest gęsto zaludniona w porównaniu do Wyżyny Brazylijskiej. Ma to związek z warunkami klimatycznymi. Nizina Amazonki znajduje się na terenach klimatu równikowego wilgotnego. Duże opady oraz wysokie temperatury nie sprzyjają żyjącemu tam człowiekowi. Wyżyna Brazylijska leży w zasięgu klimatu podrównikowego, gdzie występuje pora sucha i deszczowa, a roślinnością jest sawanna(zwana tutaj campos). Na jej terenie znajduje się również stolica Brazylii-Brasilia.

Zad2.
Nizina Amazonki to zielone płuca Ziemi, z prostej przyczyny- to właśnie na jej terenie jest wytwarzana ogromna ilość cennego tlenu. Na całym terenie jest mnóstwo lasów, a przez sam środek niziny przepływa najdłuższa rzeka świata- Amazonka. To właśnie dzięki niej tamtejsze zwierzęta i lasy mają szansę na przetrwanie. Dużym problem jest masowy wycinek drzew. Mimo usilnych starań powstrzymania tamtejszej ludności, lasy ciągle zmniejszają swoją objętość. Miejmy jednak nadzieję, że ekologom oraz władzom uda się to powstrzymać. Wycięcie wszystkich drzew to ogromne zagrożenie nie tylko dla Ameryki Południowej jak i dla całego Świata.

Mam nadzieję, że pomogłam ;). Wszystkie wiadomości są z mojego podręcznika, filmów geograficznych i innych źródeł. Krótko, ale na temat ;).
6 4 6
2010-01-29T22:26:46+01:00
1. Nizina Amazonki jest niezwykle słabo zaludniona. Nie można jednak powiedzieć, że jest to anekumena. Puszcze amazońską zamieszkują plemiona indiańskie, z których niektóre (np. Flecheiros) nie miały jeszcze kontaktu z cywilizacją. Trzeba także wspomnieć o miejscowości Manus leżącej w głębi puszczy, nad Amazonką. Kiedyś miała ona duże znaczenie gospodarcze związane m.in. z intensywną uprawą kauczuku w Nizinie Amazonki. Dzisiaj znacznie tej miejscowości jest marginalne. Wyżyna Brazylijska jest zaludniona bardzo nierównomiernie. Większość ludności skupia się na wybrzeżu Atlantyku w wielkich miastach takich jak Sao Paulo, Rio de Janeiro, czy Belo Horizonte. Wyjątek stanowi Brasilia umiejscowiona w głębi kontynentu południowoamerykańskiego.

2.Lasy deszczowe Amazonki są największym zwartym obszarem tego typu roślinności na Ziemi. Produkują one gigantyczne ilości tlenu , pochłaniając jednocześnie gigantyczne ilości dwutlenku węgla. Dlatego są nazywane "płucami Ziemi". Jest to także jeden z najbardziej złożonych i wrażliwych ekosystemów na naszej planecie, który w niezwykle małym stopniu został przebadany. Znana jest nam bardzo niewielka ilość gatunków zasiedlających ten obszar. Tymczasem rabunkowa gospodarka doprowadziła na przestrzeni wieków to drastycznego zmniejszenia się obszarów puszczy amazońskiej. Człowiek niszczy ten ekosystem i jeżeli nie przyjdziemy po rozum do głowy za kilkadziesiąt lub w najlepszym wypadku kilkaset lat puszcza amazońska przestanie istnieć. Uśmiercając ją, uśmiercamy naszą Matkę - Ziemię. Będzie to miało tragiczne skutki dla naszej cywilizacji i być może (na szczęście) prędzej czy później doprowadzi do jej zagłady. Przede wszystkim zaburzony zostanie klimat. W jaki sposób i w jakim stopniu - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli chodzi o prognozowanie zmian klimatu to tak naprawdę, jak na razie, wróżymy z fusów. Nawet dokładnej pogody na następy dzień nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ze względu na wręcz niewyobrażalną ilość czynników na nią wpływających. Tak więc największym zagrożeniem dla amazońskiej selwy jesteśmy my z naszymi piłami mechanicznymi i buldożerami, które kilometr po kilometrze wżerają się w puszcze. A potem te drzewa będące siedliskiem ogromnej ilości gatunków fauny i flory trafią na podłogę do twojego domu, bo przecież fajowo jest mieć panele z egzotycznego drewna by się tym potem pochwalić sąsiadce. Również każda zmarnowana kartka z zeszytu czy z drukarki to gwóźdź do trumny amazońskiej selwy, czyli nas samych. Bo każdy z nas jest częścią przyrody, nieważne gdzie się znajduje....
3 3 3