Przeczytaj wiersz Leopolda Staffa Człowiek oraz podane cytaty i rozważ, czy przypowieści mogą czegoś nauczyć człowieka XXI wieku.

Czytam historię
I widzę, coś robił
Przez tysiąclecia, Człowiecze!
Zabijałeś, mordowałeś
I wciąż przemyśliwasz
Jak by to robić lepiej.
Zastanawiam się, czyś godzien
Aby cię pisać przez wielkie C
Leopold Staff, Człowiek

(...) zaczynamy żyć coraz samotniej
odległość od człowieka do
rośnie pod neonami
w przeludnionych miastach
ocierając się o siebie do krwi
żyjemy jak na wyspie
zamieszkałe przez nieliczne istoty
zostajemy z garstką najbliższych
ale i oni odchodzą
każde w swoją stronę (...)
Tadeusz Różewicz, Zielona róża

Jaką nadzieję może żywić myślący człowiek co do przyszłości ludzkości, jeśli weźmie pod uwagę doświadczenia ostatniego miliona lat.
Kurt Vonnegut, Kocia kołyska

(bardzo mi zależy.Pilne)
to na polski a nie na po pomyliłam;/

1

Odpowiedzi

2009-10-05T08:54:29+02:00
Zgodnie z encyklopedyczną regułą człowiek posiada wrodzoną zdolność do opanowania umiejętności przekazywania informacji za pomocą mowy i pisma, emocji za pomocą muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca. Człowiek jest jedynym rodzajem na Ziemi, który dzięki przekazowi informacji wytworzył kulturę, a poprzez nią sztuczne środowisko, w którym żyje. Jest gatunkiem, który w najbardziej zaawansowany sposób potrafi zmieniać środowisko życia dla własnych potrzeb. To wszytko powoduje, że człowiek czuje się panem i władcą Ziemi. Ma również pragnienia i chce je zaspokajać. Różnie rozumie rozwój. Część ludzkości chce dominować przez wojny i grabieże. Wspomina o tym Staff. Działo się tak od zarania dziejów, od wojen antycznych, aż po dzisiejsze czasy. Wprawdzie aktualnie państwa próbują przeciwdziałać konfliktom zbrojnym, ale nadal istnieją nieprzejednani dyktatorzy. Toczą się wojny w Afryce, Korea Płn przeprowadza próby z bombą atomową, Izraelczycy toczą walki z Palestyną.
Różewicz ostrzega w "Zielonej róży" przed samotnością i wyobcowaniem pojedynczego człowieka. W tempie dzisiejszego życia ludzie nie mają czasu na bycie z drugim człowiekiem.
Vonegut tez nie pozostawia nadziei na lepszy świat w przyszłości. Nie wiadomo więc czy ludzkość potrafi wyciągać wnioski z wcześniejszych doświadczeń. Może nie dopuści nigdy więcej do tragedii na skalę I i II wojny światowej, ale zawsze znajdzie się w jakimś zakątku świata człowiek z pieniędzmi i władzą, który będzie nosił w sercu nienawiść lub zazdrość ( choćby z powodów religijnych podobnie do Bin Ladena ), w imię której poświęci wszystko by nieść zniszczenie.
7 3 7